Vydavatel časopisu Přítomnost Martin Jan Stránský přivítal dnešní nepravomocný rozsudek, který konstatoval nepravdivost tvrzení prezidenta Miloše Zemana ohledně fascinace novináře Ferdinanda Peroutky nacistickou ideologií. Zeman loni uvedl, že právě v Přítomnosti zveřejnil Peroutka článek „Hitler je gentleman“. Neurolog Stránský napsal v prohlášení zaslaném ČTK, že Zemanovo „urputné odmítání omluvit se“ je jasným důkazem poruchy paměti, a tedy i demence.

„Jako vydavatel Přítomnosti konstatuji, že rozsudek je na místě. Článek v Přítomnosti, v němž podle Zemana Peroutka řekl, že ‚Hitler je gentleman‘, prostě nikdy neexistoval, neexistuje a existovat nebude. Z pohledu neurologického je Zemanovo urputné odmítání omluvit se a rozhodnutí odvolat se proti rozsudku jasným důkazem poruchy paměti, tedy i demence, která je podpořena jeho narcistickým sklonem. Z prezidenta se stává pacient, který není schopen uznat, že omluva může být konstruktivní a krásná věc,“ uvedl Stránský.

Zeman loni na konferenci k 70. výročí osvobození Osvětimi Peroutkovi připsal nejen autorství zmíněného článku, ale také výrok ‚Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky‘. Autorem tohoto výroku je ovšem podle historiků nikoliv Peroutka, ale otec současného vydavatele Přítomnosti, někdejší poslanec a novinář Jan Stránský.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner