Je nevídané, aby neúspěšný prezidentský kandidát uznal svou porážku a následně změnil názor. I když levicový Al Gore se v roce 2000 zachoval podobně.

Volební tým neúspěšné prezidentské kandidátky Hillary Clintonové (levicová Demokratická strana) podpořil žádost kandidátky Strany Zelených Jill Steinové o ruční přepočítání hlasů odevzdaných v nedávných prezidentských volbách ve státě Wisconsin. Informoval o tom právní poradce kampaně Clintonové Marc Elias. Vítěz amerických voleb a budoucí prezident USA Donald Trump (pravicová Republikánská strana) označil žádost za podraz.

Steinová už dříve oznámila, že od svých sympatizantů ve veřejné sbírce získala dostatek prostředků, aby mohla žádat přepočítání hlasů nejen ve Wisconsinu, kde už úřady s přepočtem souhlasily, ale i v Pensylvánii. Nyní chce vybrat peníze ještě na přepočet v Michiganu.

Ani v jednom z těchto států přitom kandidátka Strany zelených nemá šanci zvítězit, Clintonová v nich ale podlehla vítězi voleb Donaldu Trumpovi jen velmi těsně.

„Zelená“ kandidátka tvrdí, že svou žádostí nechce pomoci Clintonové, a prohlašuje, že jí záleží na důvěryhodných výsledcích. Pokud by ovšem ve třech zmiňovaných státech s celkovým počtem 46 volitelů uspěla Clintonová, znamenalo by to pro ni vítězství také ve federálním měřítku. Tedy pokud by se Trump nerozhodl pro přepočítávání hlasů tam, kde naopak těsně vyhrála Clintonová.

Výsledky hlasování v některých amerických státech zpochybňovali i stoupenci bývalé ministryně zahraničí Clintonové, její tým ale dlouho s podporou návrhu Steinové váhal. Dnes právník z týmu demokratické kandidátky Elias oznámil, že žádost nakonec podpoří. Na procesu se chce tým podílet aktivně. Prý proto, aby bylo jasné, že vše proběhlo, jak má.

Vítěz prezidentských voleb Trump označil úsilí Steinové za podraz. Kandidátka Strany zelených si podle něj chce jen „naplnit kufry penězi, z nichž většinu nikdy nepoužije na tohle směšné přepočítání“.

Clintonová podle dosavadních údajů v absolutních číslech dostala v prezidentských volbách o dva miliony hlasů více než její republikánský soupeř. Trump se nicméně stal vítězem, protože podle dosavadních výsledků shromáždil potřebný počet volitelů, o kterých se v jednotlivých amerických státech rozhodovalo. Takový způsob přepočítávání však nelze považovat za nespravedlivý. Je to zkrátka důsledek toho, že Spojené státy jsou dobrovolnou federací mnoha států. Sbor výše uvedených 538 volitelů potvrdí nového amerického prezidenta ve funkci příští měsíc.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner