Výpověď bývalého ředitele pražského dopravního podniku (DPP) Jaroslava Ďuriše připravovali právníci Agrofertu Adreje Babiše. Prohlásil to prezident odborářů DPP Jiří Obitko. Ďuriše odvolalo představenstvo dopravního podniku minulý čtvrtek, a část odborářů proto vstoupila do stávkové pohotovosti. S Ďurišem byla odvolána i ekonomická ředitelka Magdalena Češková. Primátorka Adriana Krnáčová (za Babišovo ANO) označila tvrzení odborového předáka za nesmysl.

„Máme potvrzeno, že na výpovědi pana Ďuriše pracovali právníci Agrofertu. Na změnách a v situaci v DPP nyní figurují lidé blízcí Andreji Babišovi,“ řekl Obitko. Stávková pohotovost by podle něj mohla trvat až půl roku. „Do té doby, než nám někdo vysvětlí, proč byl pan Ďuriš vyhozen, není důvod stávkovou pohotovost zrušit,“ uvedl Obitko, jenž předsedá většině odborářů DPP.

„Namísto dopraváka přijde člověk z pošty. A to, že to celé nachystali právníci Agrofertu, mi do této taškařice docela zapadá,“ komentuje situaci bývalý pražský primátor Tomáš Hudeček (dříve TOP 09, dnes bezpartijní).

„Hloupost, nesmysl a pitomost. Na nadiktování jedné věty, ve které říkáte, že odvoláváte ředitele a jmenujete jiného, rozhodně nepotřebujete právníka. V poslední době si připadám, že je móda za vším hledat Agrofert. Je to trapná snaha některých lidí a rozhodně ji nebudu ničím podporovat,“ reagovala pražská primátorka Adriana Krnáčová. Z jejího vyjádření je nicméně jasně cítit, že její postoj k Ďurišovu odvolání není nezaujatý.

Představenstvo DPP odvolalo Ďuriše a Češkovou údajně na základě doporučení dozorčí rady. Vedením podniku je nyní pověřen dopravní ředitel Ladislav Urbánek, novým předsedou představenstva se stal Martin Gillar z České pošty. Češkovou nahradí ve funkci ekonomické ředitelky dosavadní vedoucí odboru účetnictví Marek Polický. V představenstvu ji nahradil už minulou středu technický ředitel DPP Jan Šurovský.

Kdy bude vypsáno výběrové řízení a jmenován nový ředitel DPP, zatím není jasné. Jmenování přísluší radním hlavního města, kteří tvoří valnou hromadu dopravního podniku. Praha je jeho stoprocentním vlastníkem.

DPP je největší městskou firmou a zaměstnává zhruba 10.000 lidí. Praha jeho fungování dotuje více než 11 miliardami korun ročně.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner