Washington 21. září (ČTK) – Tým amerických vyšetřovatelů pod vedením Roberta Muellera, který zkoumá možný ruský vliv na loňské prezidentské volby v USA, chtějí prověřit některé kroky nynějšího prezidenta Donalda Trumpa a jeho spolupracovníků v Bílém domě. Za tímto účelem si od prezidentského úřadu vyžádaly sérii dokumentů, uvedla dnes agentura AP.

Požadované dokumenty se vztahují například k dnes již bývalému hlavnímu bezpečnostnímu poradci Bílého domu Michaelu Flynnovi, jehož styky s ruským velvyslanectvím prověřuje i Federální úřad pro vyšetřování (FBI). Týkají se také toho, jak reagoval Bílý dům na prozrazené setkání nejstaršího Trumpova syna Donalda s ruskou právničkou s vazbami na Kreml s cílem ještě během předvolební kampaně získat kompromitující informace na demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou.

Očekává se, že Muellerův tým v příštích týdnech bude hovořit alespoň s půl tuctem současných i bývalých prezidentových poradců. AP podotkla, že ačkoli není jasné, co má celý rozsah tohoto vyšetřování znamenat, žádost o informace odhaluje mimo jiné velký zájem o některé Trumpovy aktivity v prezidentské funkci.

Týká se to i okolností překvapivého propuštění někdejšího ředitele Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamese Comeyho. Ten před senátním výborem pro dohled nad tajnými službami řekl, že si je jist snahou Ruska ovlivňovat loňskou kampaň před americkými prezidentskými volbami. Uvedl také, že je přesvědčený, že pravým důvodem jeho nečekaného odvolání z funkce šéfa FBI byla Trumpova snaha změnit způsob vyšetřování ruských zásahů do kampaně před prezidentskými volbami, konkrétně zastavit Flynnovo prověřování možných Trumpových ruských vazeb.

Údajnému ruskému vměšování se věnují i čtyři kongresové výbory. Senátní výbor pro dohled nad tajnými službami příští týden vyslechne svědectví zástupců internetové sociální sítě twitter v rámci přezkumu šíření falešných zpravodajských příběhů a propagandy v sociálních médiích během volební kampaně a hlasování, a to prostřednictvím falešných účtů. Členové výboru již vyslechli zástupce facebooku.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner