Mezinárodní tým vyšetřovatelů bude už brzy schopen určit místo, z něhož byla v létě 2014 vypálena osudná raketa proti malajsijskému dopravnímu letadlu nad východní Ukrajinou. Katastrofu nepřežilo 298 lidí. Šéf vyšetřovatelů Fred Westerbeke ale podle agentury AP uvedl, že celé vyšetřování bude ukončeno až mnohem později.

Malajsijský boeing byl podle přesvědčení Kyjeva i většiny západních expertů sestřelen ruskou protiletadlovou střelou Buk z míst, která ovládali proruští separatisté podporovaní Moskvou. Tento závěr nedávno potvrdila i skupina investigativních novinářů Bellingcat, která dokonce dospěla k závěru, že protiletadlový systém byl do Donbasu z Ruska přepraven z rozhodnutí prezidenta Vladimira Putina.

Rusko obvinění odmítá a zprávu skupiny Bellingcat označuje za zfalšovanou provokaci. Ruské ministerstvo obrany vydalo v pondělí prohlášení, že „hlavní cíl zfalšovaných údajů skupiny Bellingcat spočívá ve snaze dokázat přítomnost ruských vojsk v oblasti předpokládaného odpálení rakety… Dodnes však nikdo nepředložil reálné důkazy přítomnosti ruských ozbrojených sil na Ukrajině.“

Vyšetřovatel Westerbeke při pondělním setkání s rodinami pozůstalých prohlásil, že vyšetřování bude ukončeno co nejdřív, přesné datum ale neuvedl. Podle dřívějších zpráv by výsledná zpráva mohla spatřit světlo světa letos v létě.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner