Tým zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, který objasňuje možné ruské zásahy do amerických prezidentských voleb, zjišťuje, zda Donald Trump nebo jeho nejbližší poradci věděli o rozsahu kontaktů členů kampaně s Ruskem. Za tímto účelem vyslýchal zástupce vedoucího Trumpovy předvolební kampaně Sama Clovise. Podle agentury Reuters o tom v pátek informovaly dva na sobě nezávislé zdroje blízké vyšetřování.

Vyšetřovatele zajímá, zda Trump v době, kdy byl kandidátem a kdy byl čerstvě zvoleným prezidentem, věděl o rozhovorech s Ruskem. Také chtějí vědět, kdo jednání schválil nebo dokonce je nařídil, řekl jeden ze zdrojů.

Clovis svědčil koncem října před vyšetřovací velkou porotou a spolupracuje také se Senátem, který vede vlastní vyšetřování.

Jeden ze zdrojů Reuters popsal Clovise jako další kostku domina po Trumpově dalším poradci Georgi Papadopoulosovi. Toho FBI obvinila ze lži, protože o svých stycích s osobami napojenými na Rusko neřekl pravdu. Tvrdil, že se s nimi stýkal jen před tím, než přijal angažmá v Trumpově volebním štábu. Kontakty ale pokračovaly i poté.

„Vyšetřovatelé nyní vědí, co Papadopoulos dělal na ruské frontě, což se zpočátku snažil zastřít, a komu to řekl,“ řekl druhý zdroj. „Nyní se chceme dozvědět, zda Clovis a jiní hlásili tyto aktivity a další záležitosti související s Ruskemu, a pokud ano, komu,“ dodal tento zdroj.

Vyšetřovatelé přitom už vědí, že Papadopoulos ohlásil Clovisovi v e-mailu z 24. března 2016 setkání, které měl v Londýně s jistým profesorem, o němž bylo posléze zjištěno, že jde o Josefa Mifsuda častého hosta Moskvy a stoupence kremelského režimu.

Mifsud jej později představil jisté ruské ženě a ruskému velvyslanci v Londýně, s nimiž jednal o zorganizování setkání, na němž by se hovořilo o vztazích mezi USA a Ruskem, pokud by v prezidentském úřadu byl Trump.

Podle soudních spisů Clovis pochválil Papadopoulose za „skvělou práci“ a slíbil, že se navrhovanými schůzkami bude v rámci kampaně zabývat. Papadopoulose ale upozornil, že nemá nic slibovat.

Poté co v srpnu 2016 Trump získal republikánskou prezidentskou nominaci, Clovis podpořil Papadopoulosův návrh jít na setkání s nejmenovanými ruskými činiteli.

Clovisova právnička Victoria Toensingová nicméně minulý týden tvrdila, že její klient byl vždy rázně proti kontaktům s Rusy.

Po provalení Papadopoulosových styků Bílý dům význam obou mužů – Papadopoulose a Clovise – v předvolební kampani snižoval.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner