Průběh či výsledky hlasování v letošních krajských volbách lze ode dneška napadnout u krajských správních soudů. Lhůta pro případné zpochybnění voleb, jejichž výsledky byly v úterý zveřejněny ve Sbírce zákonů, skončí v pátek 21. října.

Po minulých regionálních volbách před čtyřmi lety dostaly soudy dvě desítky stížností, vyhověly jediné. Pardubická pobočka Krajského soudu v Hradci Králové tehdy zrušila zvolení Jana Čechlovského a v krajském zastupitelstvu jej nahradila Janou Smetanovou (oba ODS). Důvodem bylo to, že volební komisaři Smetanové nezapočítali ani jeden přednostní hlas, ačkoli jich podle zjištění soudu obdržela 12 a Čechlovského tak předstihla.

Bez stížností se v roce 2012 obešlo hlasování v Jihočeském, Plzeňském a Zlínském kraji i na Vysočině. Ustavující jednání krajského zastupitelstva se tam tak mohlo uskutečnit do 15 dnů po skončení lhůty pro předkládání stížností. V ostatních regionech si museli počkat. Soudy mají 20 dnů na rozhodnutí o stížnosti.

První schůze krajských zastupitelstev v povolebním složení se budou konat nejpozději za 25 dnů od vyhlášení výsledků krajských voleb ve Sbírce zákonů, pokud nejsou podány stížnosti, tedy do 5. listopadu. V případě předložení stížností se zastupitelstva sejdou patrně až v posledních listopadových dnech. Podle ministerstva vnitra není přípustné, aby se zastupitelstvo sešlo ještě před rozhodnutím soudu o stížnostech na volby.

Na soud se může obrátit volič nebo kandidující seskupení, pokud má za to, že byla porušena ustanovení volebního zákona způsobem, který mohl ovlivnit výsledky hlasování. Pokud by soud některý z návrhů, třeba na zpochybnění voleb v kraji, uznal za oprávněný, ministr vnitra by do měsíce od doručení soudního rozhodnutí musel vypsat v regionu dodatečné volby.

Letošní krajské volby vyhrálo hnutí ANO, a to v devíti ze 13 regionů. Sociální demokraté zvítězili v Jihočeském kraji a na Vysočině, v sedmi krajích vítězství neobhájili. Ve Zlínském kraji patří první místo KDU-ČSL, v Libereckém kraji vynesly hlasy voličů k výhře opět hnutí Starostové pro Liberecký kraj.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner