Berlín 23. března (ČTK) – Německý parlament dnes schválil zákon stanovující kritéria a postup volby lokality, kde země na milion let uskladní vysoce radioaktivní jaderný odpad. Úložiště se bude hledat v celém Německu, nejvhodnější místo má být vybráno do roku 2031, napsal server listu Die Zeit.

Sklad chce Berlín uvést do provozu v polovině století. Skončí v něm odpad z německých jaderných elektráren, které plánují úřady utlumit do roku 2022.

V první fázi vědci určí oblasti, které pro úložiště nepřipadají v úvahu, například kvůli nebezpečí zemětřesení či blízkosti obytných zón. Následně budou vytipovány regiony, které splňují určité minimální požadavky pro umístění skladu.

Zákon je výsledkem dlouhodobé spolupráce politiků, vědců, ekologů, zástupců energetického průmyslu i zainteresovaných občanů. Pro návrh hlasovala vládní koalice sociální demokracie (SPD) a středopravicového bloku CDU-CSU. Z opozice s normou vyjádřili souhlas poslanci Zelených, proti se naopak postavila postkomunistická Levice. Příští týden má o zákonu ještě rozhodnout Spolková rada.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner