V procentuálním vyjádření preferencí z celkového počtu hlasů byla v Kraji Vysočina ve sněmovních volbách daleko nejúspěšnější bývalá předsedkyně Sněmovny a dlouholetá poslankyně Miroslava Němcová (ODS). Nejvíc přednostních hlasů v absolutních číslech dostal od vysočinských voličů lídr hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu na volby.cz.

Faltýnkovi udělili voliči 5339 preferenčních hlasů, což však v procentuálním vyjádření představuje pouze 7,09 procenta. Němcová naproti tomu získala 3652 přednostních hlasů, to je 14,05 procent. Další místa v procentech preferencí obsadili za Němcovou lidovec Vít Kaňkovský (12,61 pct) a nestraník a hejtman Vysočiny Jiří Běhounek (10,36 pct).

Němcová před letošními volbami neúspěšně usilovala o pozici volebního lídra ODS na Vysočině, jako dvojka na kandidátce se neobjevila ani na volebních billboardech. Preferenční hlasy ji nakonec jako jedinou z ODS vynesly do Sněmovny. „Nemluvím o satisfakci, ale o vděčnosti, protože udržet si přízeň voličů po 20 letech, co jsem ve Sněmovně tak, abych v procentuálním vyjádření byla nejúspěšnější v preferencích, to je pro mě úžasný pocit, jsem za to nesmírně vděčná,“ řekla Němcová ČTK.

V Kraji Vysočina letošní volby do Poslanecké sněmovny vyhrálo hnutí ANO s 28,63 procenty hlasů. Druzí skončili Piráti, jimž voliči přidělili 9,92 procenta, ODS na třetím místě získalo 9,89 procenta hlasů. Voleb se na Vysočině zúčastnilo 64,03 procenta voličů, což je po Praze nejvíc v ČR. Zastoupení ve Sněmovně bude mít také SPD se ziskem 9,60 procenta, KSČM (9,44 pct), ČSSD (9,37 pct) a KDU-ČSL (9,24 pct).

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner