Kraj Vysočina letos poprvé finančně podpoří provozování venkovských prodejen. Dotaci mohou získat vsi do 300 obyvatel, žádat o ni budou pouze obecní úřady. Při hodnocení žádostí bude kraj mimo jiné přihlížet k podílu důchodců v obci a k tomu, kolik dnů v týdnu je prodejna otevřena a jaké další služby nabízí, řekl novinářům po dnešním jednání krajské rady náměstek hejtmana Pavel Pacal (Starostové pro Vysočinu). Celkově hodlá kraj mezi obce rozdělit dva miliony korun.

Podle dostupných údajů už s udržením venkovských prodejen obcím pomáhá sousední Pardubický kraj. Zástupci Kraje Vysočina jednali o způsobu podpory se starosty a některými provozovateli obchodů od loňského listopadu. V dotazníkovém šetření 161 malých obcí v kraji uvedlo, že už nějakým způsobem prodejny podporují, aby nezanikly.

Grantový program Venkovské prodejny bude vyhlášen po schválení krajským zastupitelstvem Vysočiny, které zasedne v květnu. Obce pak budou o dotaci žádat od 12. do 20. června, dostat mohou částku od 20.000 do 50.000 korun.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner