Penzionovaný polský inženýr, kterého prezident Andrzej Duda vyznamenal zlatou medailí za dlouholeté služby vlasti, vrátil řád hlavě státu. Pobouřily ho výroky prezidenta, který odpor proti novým pořádkům v zemi přičetl „vnukům a dětem zrádců, kteří bojovali o zachování sovětské nadvlády“. O případu informovala televize TVN 24.

„Určitě nevědomky jste spáchal hroznou chybu, když jste mi udělil medaili. Donáším tedy na sebe a mou rodinu, že už můj otec, který byl topičem v kotelně, přispíval i k vytápění bytů obývaných členy komunistické strany,“ napsal prezidentovi vyznamenaný inženýr Stanislaw Dembowski.

Také se ironicky přiznal, že je dodnes přesvědčen, že protikomunistické hnutí Solidarita vedl Lech Walesa, a ne Jaroslaw Kaczyński, předseda vládnoucí konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS), z níž vzešel i prezident Duda. Po působení v Solidaritě se nyní Dembowski angažuje v Občanském výboru na obranu demokracie, což je hnutí stavějící se proti nynější vládě a její snaze po usurpaci veškeré moci. „I mé děti jsou aktivní při obraně demokracie a občanských práv a mí vnuci nechodí na hodiny náboženství. Za této situaci chci napravit nezměrnou chybu a vracím medaili,“ uzavřel inženýr.

Dembowski v rozhlasovém rozhovoru připustil, že původně nechtěl vůbec medaili od prezidenta přijmout, a tak na vyznamenávání do Varšavy nepřijel. Přesto mu medaili dali, při otevření nové nemocnice, na jejíž stavbu dohlížel, a tak nechtěl slavnost pokazit.

„Když jsem si ale přečetl, co Andrzej Duda tvrdí o odpovědnosti vnuků a dětí za činy svých otců a předchozích generací, tak jsem si byl jistý, že tu medaili musím vrátit,“ prohlásil.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner