Vznik nové ukrajinské vlády ohrožuje spor o personální složení. Do kabinetu chce designovaný premiér a dosavadní předseda parlamentu Volodymyr Hrojsman jmenovat své kandidáty, proto odmítá návrhy z kanceláře prezidenta Petra Porošenka. Dnes o tom s odvoláním na prohlášení některých poslanců informovala agentura DPA.

Zmínění zákonodárci dokonce tvrdí, že Hrojsman se kvůli tomu dokonce premiérského křesla vzdal. DPA nicméně poznamenala, že takový postoj nebyl oficiálně potvrzen.

Stávající ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk v neděli oznámil, že dává svou funkci k dispozici. Včera pak demisi formálně předložil parlamentu, který o ní v úterý bude hlasovat.

Prezident Porošenko pohrozil rozpuštěním parlamentu, pokud by poslanci obměnu vlády blokovali. Dvě největší strany, Blok Petra Porošenka a Jaceňukova Lidová fronta, by měly oznámit novou koaliční dohodu a složení obměněného kabinetu v příštích dnech. Ze strany Lidové fronty se ale kvůli personálnímu sporu ozývá neochota ke koalici, hovoří se i o novém premiérském kandidátovi.

Odchodem Jaceňuka se otevírá cesta k ukončení politické krize na Ukrajině, jeho vláda totiž nedávno ztratila podporu, kterou měla v parlamentu. Spojené státy dnes podle agentury Reuters vyzvaly ukrajinský parlament, aby co nejrychleji schválil nový kabinet, který by podpořil potřebné politické a ekonomické reformy.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner