Ve výrazně přeplněné věznici nedaleko Ria de Janeiro vypukla v neděli odpoledne vzpoura, která trvala až do půlnoci místního času (4:00 SEČ). Vzbouření trestanci vzali deset svých spoluvězňů a osm dozorců jako rukojmí, nakonec ale byli všichni propuštěni. Tři trestanci utrpěli zranění, informovala agentura AFP.

Vzpouře předcházel neúspěšný pokus skupiny vězňů o útěk. Násilnosti, vzpoury či útěky jsou v přeplněných a špatně zajištěných brazilských věznicích poměrně časté. V nápravném zařízení Milton Dias Moreira asi 55 kilometrů od centra Ria je podle agentury Reuters přes 2000 lidí, přestože komplex má kapacitu pouze 900 osob.

Brazilský prezident Michel Temer v pátek nařídil federální armádě, aby převzala velení nad bezpečností ve státě Rio de Janeiro, který podle něj takřka ovládl organizovaný zločin. Součástí intervence mají údajně být také opatření na posílení bezpečnosti ve věznicích, které jsou podle Reuters prakticky pod kontrolou mocných drogových gangů.

Brazílie má třetí nejpočetnější vězeňskou populaci na světě. V létě roku 2016 zde bylo za mřížemi 726,712 osob, což je téměř dvojnásobek oproti počtu míst ve věznicích jihoamerické země. Při vyřizování účtů mezi dvěma znepřátelenými frakcemi drogových gangů zemřelo na konci ledna ve vězení v Itapagé deset vězňů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner