Zahraničněpolitičtí experti německých parlamentních stran chtějí tvrdší postup proti turecké vládě a prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoganovi. Platí to i o křesťanských demokratech a Zelených, kteří jednají o sestavení nové vlády, informoval dnes server listu Die Welt. Napětí mezi Berlínem a Ankarou vyvolává řada sporů, které se objevily po loňském nezdařeném pokusu o Erdoganovo svržení.

Proti tureckému prezidentovi například vystoupil expert Křesťanskodemokratické unie (CDU) Roderich Kiesewetter. CDU spolu se sesterskou CSU vyhrála zářijové volby do Spolkového sněmu. Kiesewetter chce nechat prošetřit, „zda klan prezidenta Erdogana vlastní zahraniční majetek v Evropě“. Podle něj by šlo takový majetek zmrazit, pokud by se „dramaticky vyostřil“ konflikt mezi Ankarou a Evropskou unií.

Zástupce Zelených Omid Nouripour navrhl, aby se na Ankaru tlačilo případným omezením zbrojních obchodů. „V době, kdy se Erdoganovy represe nezastaví ani před německými občany, začne ministr zahraničí za Zelené omezovat vývoz zbraní,“ řekl člen strany, která možná v nové vládě dostane post ministra zahraničí.

Kromě Zelených přizvalo uskupení CDU/CSU k jednání o koalici i liberální Svobodnou demokratickou stranu (FDP). Přitvrdit vůči Turecku ale žádají i strany, které se nejspíš ocitnou v opozici. Neostřeji se proti Erdoganově režimu vyjádřil Stefan Liebich z postkomunistické strany Levice. Vyzval k ukončení vývozu zbraní z Německa do Turecka a zastavení předvstupní pomoci, kterou Ankaře poskytuje Evropská unie v rámci přístupových rozhovorů.

Podle Liebicha je potřeba vypovědět i dohodu o migraci, kterou EU s Tureckem dojednala loni v březnu. Turecko by ani nemělo zůstat plnohodnotným členem NATO, dodal.

Vztahy Turecka s Evropou, a především pak s Německem, jsou napjaté od doby, co Erdogan zahájil tažení proti svým odpůrcům po loňském pokusu o převrat. Německo kritizuje masové zatýkání, jehož obětí se stalo i několik německých občanů. Ankaře zase vadí, že Berlín odmítá do Turecka vydat lidi, o nichž Erdoganův režim tvrdí, že byli do puče zapleteni. Turečtí politici také ostře odsuzovali, že jim německé úřady bránily v agitaci mezi tureckou menšinou v Německu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner