Stoupenci někdejšího bojovníka proti komunistickému režimu v Polsku Lecha Walesy dnes zahájili demonstraci na jeho podporu v gdaňských loděnicích, odkud svůj odporu kdysi vedl. Walesovou pověstí otřásla čerstvá obvinění, že ještě před založením hnutí Solidarita spolupracoval s tajnou policií. Walesovi podporovatelé tvrdí, že obvinění jsou falešná.

Už v sobotu bylo mezi 80.000 lidmi, kteří protestovali ve Varšavě proti polské vládě, jež podle nich ohrožuje svobodu a ústavu, mnoho těch, kteří Walesovi projevovali podporu. Protestující nesli například hesla „Budeme bránit demokracii!“ či „Lech Walesa!“.

Předseda Výboru na obranu demokracie, který se zformoval loni v listopadu poté, co parlamentní volby vyhrála strana Právo a spravedlnost (PiS), na sobotní akci přečetl vzkaz od někdejšího odborového předáka a pozdějšího prezidenta Walesy, který v něm popřel, že by kdy spolupracoval s tajnou policií komunistického režimu. Podle něj byly příslušné dokumenty, o nichž před pár dny informovala média, zfalšovány.

Walesa údajně spolupracoval se Státní bezpečností v 70. letech ještě před tím, než založil hnutí Solidarita, jež přispělo ke svržení komunistického režimu. Prezidentem Polska byl Walesa od prosince 1990 do prosince 1995.

Demonstrace na obranu svobody a demokracie se v Polsku poměrně často opakují od doby, co nová vláda začala prosazovat zákony, jimiž si podle opozice upevňuje moc v soudnictví a médiích. Chování vlády vzbudilo pozornost i v zahraničí. Evropská komise v polovině ledna rozhodla, že bude sledovat stav právního státu v Polsku. Jeden poradní orgán Rady Evropy už podle polského deníku Gazeta Wyborcza dospěl k názoru, že v Polsku jsou kvůli krokům tamního konzervativního kabinetu v ohrožení vláda práva a demokracie.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner