Tisíce civilistů již opustily severoafghánské město Kunduz poté, co do něj v pondělí pronikli bojovníci hnutí Taliban. Afghánské bezpečnostní síly v úterý uvedly, že Taliban z města vyhnaly, boje ale podle místních obyvatel nadále pokračují. Počet zraněných civilistů vzrostl na 220, několik jich přišlo o život. Informovala o tom dnes agentura AP.

Šéf provinční rady Muhammad Júsuf Ajúbí prohlásil, že kromě ozbrojených střetů obyvatele z města vyhání nedostatek potravin a pitné vody. Boje podle něj pokračovaly v noci na dnešek na východě a na západě Kunduzu.

Místní obyvatelé obviňují bezpečnostní složky ze lží. „Za poslední dva dny došlo k minimálnímu pokroku. Členové vládních sil a Talibanu po sobě střílejí a situace se nemění. Vláda tvrdí, že má město pod kontrolou, ale kontroluje jen policejní ústředí, sídlo rozvědky a palác guvernéra – zbytek je sporný,“ řekl podle agentury DPA jeden z obyvatelů Kunduzu Sardar Rasmal.

Policie uvádí, že město čistí od bojovníků Talibanu, kteří se zabarikádovali v domech místních lidí. Podle zdrojů agentury DPA padlo v bojích 14 afghánských vojáků a policistů a 120 příslušníků Talibanu. Tuto bilanci ale nebylo možné nezávisle potvrdit.

Úřady sousední provincie Tachár oznámily, že v uplynulých několika dnech na její území dorazilo 1000 až 2000 uprchlických rodin.

Boje ve městě přiměly k odchodu i mnoho zaměstnanců nemocnic. Lékař hlavní veřejné nemocnice v Kunduzu Marzía Jaftali Salám agentuře Reuters řekl, že nemocnici opustilo 70 procent personálu poté, co budovu zasáhlo několik raket a palba z ručních zbraní.

Zmíněná nemocnice je hlavním poskytovatelem zdravotní péče ve městě poté, co bylo při loňském americkém leteckém útoku zničeno modernější zařízení provozované organizací Lékaři bez hranic (MSF).

Za poslední dny byla nemocnice zaplavena nejméně 210 pacienty zraněnými v bojích. Mnozí z nich byli civilisté, včetně žen a dětí, řekl Salám.

Taliban podnikl v noci na pondělí ze čtyř stran koordinovaný útok na Kunduz a pronikl až do centra města. Stalo se tak téměř rok poté, co se bojovníkům Talibanu podařilo zmocnit tohoto strategicky významného a relativně bohatého města s nejméně 260.000 obyvateli. Loni koncem září vztyčili členové Talibanu v centru Kunduzu svou vlajku. Afghánští vojáci podporovaní americkými leteckými útoky a speciálními jednotkami tehdy islamisty po několikadenních bojích z Kunduzu vyhnali. Boje si podle agentury AFP vyžádaly téměř 300 mrtvých.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner