Všichni povstalci bojující proti syrskému vládnoucímu režimu, kteří drželi obranné pozice v jižní části metropole Damašku, tuto oblast opustí. Odejdou s nimi i civilisté, z nichž mnozí jsou součástí rodin ozbrojených rebelů. Ti patří jak k nejobávanější organizaci Islámský stát (IS), tak k dalším skupinám. Odchod, který má být zahájen v sobotu, se bude týkat až 4000 lidí, informovala agentura AFP.

Za tímto účelem uzavřela syrská armáda věrná prezidentovi Bašáru Asadovi příměří s povstalci na jihu Damašku. Evakuace se dotkne stovek rodin příslušníků IS například z předměstí Hadžar al-Asvad, ale také například bojovníků fronty An-Nusra, která se hlásí k teroristické síti al-Káida.

Na základě příměří začali syrští vojáci odvážet z povstaleckých pozic těžké zbraně a na místo zamířily autobusy, které obyvatele daných lokalit odvezou. Povstalci si mohou sebou vzít osobní zbraně.

Většina ozbrojenců IS bude převezena do Rakky na severu Sýrie, kde má IS hlavní stan. Příslušníci fronty An-Nusra zase mají odjet do provincie Halab na severu země, kde organizace kontroluje část území.

Cesta k širší dohodě o příměří?

Příměří se podařilo dojednat s pomocí OSN a syrské vlády. Podobně se účastníci konfliktu v minulosti dohodli o městě Zabadání ležícím u libanonské hranice a nedávno také o poslední povstalecké čtvrti Homsu, odkud byli evakuováni členové syrské opozice.

Pokud se podaří rozhovory zahájit, měla by do půl roku vzniknout přechodná vláda a do 18 měsíců by se pak měly konat volby.

Ruské bomby zabily velitele povstalecké skupiny Džajš Islám

U Damašku dnes zahynul při leteckém útoku Zahrán Alúš, velitel jedné z významných povstaleckých skupin v zemi Džajš Islám. Oznámila to syrská televize a uvedly to následně i další zdroje včetně Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci monitoruje z Londýna.

Podle agentury Reuters jeho smrt na východním předměstí syrské metropole potvrdily i dva povstalecké zdroje, podle nichž nálet na tajné velitelství skupiny podnikla podle všeho ruská vojenská letadla. Spolu s ním zahynulo dalších pět vedoucích činitelů organizace.

Džajš Islám, kterou podle agentury AFP ze zahraničí podporuje Saúdská Arábie, je v oblasti Damašku nejsilnější povstaleckou skupinou. Patrně má několik tisíc bojovníků. Čtyřiačtyřicetiletý Alúš údajně prosazoval umírněnější formu islámu a nerozuměl si s extremistickými organizacemi Islámský stát a frontou An-Nusra, která se hlásí k al-Káidě.

Podle expertů na syrská povstalecká hnutí je Alúšova smrt tvrdou ranou pro protivládní opozici.

Zástupci organizace se zúčastnili počátkem prosince konference v saúdskoarabské metropoli Rijádu, na němž slaďovaly syrské opoziční skupiny společný postup ohledně chystaného mírového jednání s režimem prezidenta Bašára Asada o ukončení občanské války v zemi a o jejím následném politickém směřování.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner