Kišiněv 29. května – Moldavské úřady vyhostily pět ruských diplomatů. Oznámila to dnes mluvčí moldavské diplomacie bez uvedení důvodů. Informaci potvrdil šéf ruského velvyslanectví v Kišiněvě s tím, že příčiny tohoto kroku nezná. Proruský moldavský prezident vyhoštění diplomatů tvrdě kritizoval.

Moldavské zpravodajské servery v souvislosti s událostí připomínají březnové doporučení moldavského ministerstva zahraničí oficiálním představitelům vládních, parlamentních a bezpečnostních orgánů, aby nevyjížděli do Ruska. Důvodem jsou údajné provokace ruských tajných služeb, jejichž agenti na hranicích moldavské činitele vyslýchají, ponižují a podrobují osobním prohlídkám.

Moldavský parlament dával akce ruských tajných služeb do souvislosti se skandálem kolem moldavské soukromé banky Moldindconbank, přes kterou se podle moldavských vyšetřovatelů pokoušely nejmenované ruské instituce legalizovat 22 miliard dolarů (přes půl bilionu Kč).

Moldavská politická scéna je po loňském vítězství proruského politika Igora Dodona v prezidentských volbách rozdělená a prozápadní vláda Dodona obviňuje, že si osobuje právo rozhodovat o záležitostech, které jsou ve výhradní pravomoci kabinetu. Podle provládního tisku prezident „žene Moldavsko zpět do ruské náruče“.

Dodon dnes krok moldavské vlády mimořádně tvrdě kritizoval jako skandální rozhodnutí učiněné na příkaz Západu. „Varuji tuto státní moc, že její rozhodnutí vnutit se do geopolitických her Bruselu a Washingtonu a do vojenských her NATO v tomto regionu je mimořádně nebezpečné. Ti lidé nechápou, jakou cenu bude muset země zaplatit, do jak složité a riskantní situace se může dostat. Tento neomalený krok nezůstane bez negativních následků,“ řekl Dodon ruským novinářům.

Jako důsledek vnitropolitického boje vidí diplomatický konflikt mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. „Je to paradoxní situace,“ řekla v první reakci novinářům. „Je zjevné, že s prací ruských diplomatů (vyhoštění) nijak nesouvisí, spíše dokresluje vnitřní situaci v Moldavsku,“ uvedla.

Podle agentury Interfax mezi vyhoštěnými je zástupce ruského vojenského přidělence Alexandr Grudin, jehož v březnu moldavská kontrarozvědka veřejně obvinila ze špionáže a verbování agentů. Jména vyhoštěných ale zatím oficiálně zveřejněna nebyla.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner