Z kladenské průmyslové zóny z opuštěného areálu firmy, která se zabývala obnovením vyjetého oleje, unikla v srpnu po nájezdu zlodějů kovů část uskladněných zásob oleje. Dostal se i do kanalizace. Celkem šlo o několik tisíc litrů. Znečištěná voda skončila v rezervní nádrži u čistírny odpadních vod, likvidaci pak zajistila dekontaminační firma. Dalším postup řeší město s ministerstvem životního prostředí. Novinářům to na dnešní tiskové konferenci řekl primátor Kladna Milan Volf (Volba pro Kladno).

Město zaplatilo likvidaci znečištění vody a řeší, jak bránit dalším únikům. Zatím radnice uhradila řádově desítky tisíc, celkově ale náklady přesáhnou jeden milion korun. Firma, které zásoby oleje patřily, s městem komunikuje, ale na likvidaci nemá peníze.

Úniku oleje si na začátku srpna všimla hlídka kladenských strážníků. Firma, která dříve působila v kladenské průmyslové zóně v areálu bývalé Poldi, nechala provozovnu a sklad podle Volfa nedostatečně zabezpečené a zloději kovů rozebrali vybavení tak, že olej unikl. „Bylo podáno trestní oznámení na neznámého pachatele,“ uvedl primátor. Areál také dosud hlídá městská policie. Město nechalo zajistit nádrže proti dalšímu úniku a spolu s krajem a státem bude řešit jejich úplnou likvidaci.

Pozemky v takzvané staré kladenské průmyslové zóně jsou také znečištěné látkami vznikajícími při provozu hutí a koksoven, například dehty nebo fenoly. Tato ekologická zátěž by z dlouhodobého hlediska mohla ohrožovat zdraví lidí. V areálu nedávno skončila sanace tří hektarů znečištěné půdy, dalších více než 10 hektarů je silně kontaminováno. Celková zasažená plocha však přesahuje sto hektarů, některé odhady mluví i o 300 hektarech. Celkové vyčištění plochy by stálo několik miliard korun.

Podzemní voda zaplavuje šachty, které v Kladnu zůstaly po těžbě uhlí, postupně stoupá a mohla by se dostat až k půdě znečištěné průmyslovou činností. Vodu bude pravděpodobně třeba odčerpávat, aby se neznečistila, což by mohlo stát další stovky milionů korun.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner