Berlín 11. května (ČTK) – Z Německa se v letošním prvním čtvrtletí vrátilo dobrovolně domů méně migrantů a uprchlíků, například Iráčanů a Afghánců. Napsaly to v dnešním vydání listy mediální skupiny Funke. Spolková vláda zkoumá příčiny, proč tomu tak je.

V období od ledna do března se dobrovolně vrátilo 8468 lidí, loni za stejné období jich bylo ještě 13.848. Za celý loňský rok dobrovolně odešlo s podporou spolkové vlády a evropských prostředků okolo 54.000 osob. Dalších 26.654 cizinců bylo donuceno Německo opustit.

Spolková vláda a jednotlivé spolkové země se už měsíce pokoušejí zajistit rychlejší a důslednější odsuny a více dobrovolných návratů do vlasti, napsala agentura DPA. Pomoci by přitom mělo nové podpůrné návratové centrum (ZUR) v Berlíně. Jeho zřízením přechází odpovědnost za provádění návratů uprchlíků do vlasti na centrální vládu, dříve za ně odpovídaly země.

Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF) dnes spolu s Mezinárodní organizací pro migraci (IOM) představí v Berlíně webový portál, který má uprchlíkům a migrantům v různých jazycích nabízet informace k dobrovolným návratům do vlasti.

„Dobrovolným návratům do vlasti by se vždy měla dávat přednost. Tento nástroj bude fungovat ale jen tehdy, když budeme důsledně posílat zpět i ty, kteří odejít musejí, ale nechtějí tak učinit dobrovolně.“ řekl listům skupiny Funke Ole Schröder (CDU) z německého ministerstva vnitra.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner