Vodohospodáři z Povodí Moravy dnes ráno začali vypouštět z Novomlýnských nádrží sedminásobek obvyklého množství vody. Chtějí zavodnit suchem ohroženou oboru Soutok v nejjižnějším cípu Moravy na hranicích se Slovenskem a Rakouskem. Ve středu už bude odtok zase normální. Hladina nádrží se sníží zhruba o 40 centimetrů, uvedl v tiskové zprávě mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Vylepšení vodní bilance v lužních lesích nepomohlo ani to, že bylo tuto zimu víc sněhu než v minulých letech. Při odtávání sněhu se významně nezlepšil stav vod povrchových ani podzemních. Řada toků na jižní Moravě klesá na hranici sucha. Voda z Nových Mlýnů se dostane v oboře do slepých ramen, vodních kanálů a tůní, kde žijí různí na vodě závislí živočichové a rostliny. „Na opatření se dohodlo Povodí s Lesy ČR, které oboru spravují,“ uvedl Chmelař. Správci obory budou posléze manipulovat s řadou stavidel tak, aby se voda rozlila rovnoměrně do všech potřebných míst.

Kvůli zavodnění Soutoku upouštěli vodohospodáři nádrže naposledy před 19 lety, na dnešní akci se důkladně připravili. „Již více než týden postupně zvyšujeme hladinu v Novomlýnských nádržích. Přítok do nich zvyšujeme i z ostatních vodních nádrží Dyjsko-svratecké soustavy, abychom mohli získanou vodu jednorázově využít,“ uvedl technickoprovozní ředitel Povodí Moravy David Fína.

Soutok je unikátní přírodní lokalita, kde se stýkají Dyje, Morava a Kyjovka. Nacházějí se tam lužní lesy či louky se solitérními starými duby. Slouží k chovu jelení a dančí zvěře a divokých prasat. Rozloha obory je přes 4200 hektarů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner