Z měst Fúa a Kafrajá na severozápadě Sýrie, která obléhají povstalci, se dostane do bezpečí 250 lidí. Stejný počet osob bude moci odejít i z Madáji a Zabadání u hranic s Libanonem, které jsou naopak v obležení provládních sil. O dohodě, která odchod Syřanů umožní, informovala dnes televizní stanice Manár, která patří libanonskému Hizballáhu. Ten v konfliktu bojuje na straně režimu prezidenta Bašára Asada.

Znepřátelené strany se již loni v září dohodly ohledně zmíněných měst na lokálním příměří. To však nebylo zcela dodržováno, poznamenala agentura Reuters.

Do oblastí bylo v uplynulých měsících velmi těžké dopravit potřebnou pomoc a často se objevovaly informace, že tamní lidé hladovějí. Například když letos v lednu dorazili humanitární pracovníci do Madáji, našli tam Syřany, kteří umírali hlady nebo kvůli nedostatku zdravotní péče. Někteří přežívali jen díky tomu, že jedli trávu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner