Bagdád 14. července (ČTK) – Iráčtí vojáci v Mosulu stále narážejí na skupinky radikálů, i když osvobození tohoto severoiráckého města bylo ohlášeno už v pondělí. Nad Mosulem přelétávají podle agentury Reuters vrtulníky a sporadicky je slyšet exploze. Armáda Mosul osvobodila po těžkých devítiměsíčních bojích a připravila tím organizaci Islámský stát (IS) o jeho baštu v Iráku.

IS Mosul obsadil v roce 2014 spolu s dalšími oblastmi severního Iráku a Sýrie a vyhlásil na těchto územích chalífát. Dobytí Mosulu se označuje za nejvýznamnější vojenské vítězství nad IS.

Jeden svědek, s nímž hovořil Reuters telefonicky, sdělil, že na jeho čtvrť ve východním Mosulu dopadly tři minometné střely vypálené přes řeku Tigris ze západní části města. Právě v ní IS vedl boj do poslední chvíle.

Jak uvádí Reuters, vláda premiéra Hajdara Abádího nyní musí zabránit vyřizování účtů mezi Iráčany, chce-li Irák stabilizovat.

Na internetu začaly kolovat videozáznamy o zabíjení zajatců. Na jednom z nich je například vidět, jak muži shazují ze skály dolů na kamení zajatce a na toho, který už leží dole, střílí. Autentičnost snímku se ověřuje. Organizace Human Rights Watch oznámila, že k ověření používá satelitní techniku. Podle HRW mohly být záběry pořízeny v západním Mosulu.

Velitelství irácké armády oznámilo, že informace tohoto druhu prověřuje a že pokud se prokážou, budou lidé odpovědní za tyto činy potrestáni. Armáda ale upozornila, že video může být podvrh.

Do Mosulu se začínají vracet lidé, kteří před boji uprchli. Byl mezi nimi také obchodník Abdar Razák Salmán, který sice odešel s nejbližší rodinou, ale zbylí příbuzní ve městě zůstali. Na místě svého domu Salmán našel pouze hromadu suti a začal pátrat po devadesátiletém otci, matce a nejmladším bratrovi. „Těla dvou z nich už vyhrabali, teď pátrají po dalších,“ řekl muž, který přišel v Mosulu o pět příbuzných. Velká část Mosulu leží v troskách a mnoho mrtvých je stále pod nimi.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner