Z obce Nickelsdorf na rakousko-maďarské hranici dnes ráno odjel první zvláštní vlak s migranty, který je odveze do Salcburku, řekla agentuře DPA mluvčí rakouských drah (ÖBB) Sonja Hornerová. Do pohraniční obce dorazilo z Maďarska podle policie zatím asi 3000 uprchlíků. Rakousko a Německo se rozhodly umožnit vstup na své území těm uprchlíkům, kteří v posledních dnech uvázli v Maďarsku. Maďarské úřady pro ně vypravily autobusy, které je odvážejí na hranici s Rakouskem.

„Naším největším problémem je to, že nám Maďaři nedovolí, aby na jejich území vjely naše autobusy a vyzvedly tam uprchlíky,“ řekl dnes ráno Hans Peter Doskozil, policejní šéf spolkové země Burgenland, která sousedí s Maďarskem.

Migranti po stovkách v hustém lijáku utíkali z maďarské strany hranice na rakouskou a odtud k asi dva kilometry vzdálenému nádraží v Nickelsdorfu, který má asi 1700 obyvatel. Další mají najít přechodné útočiště v nickelsdorfské hale pro pořádání veřejných akcí. Podle Doskozila proud lidí mířících do Rakouska neustává.

„Nabízeli jsme (Maďarům), že mohou převézt běžence přímo k vlakům nebo k přijímacímu středisku, ale oni jen zastaví autobusy na maďarské straně a všichni musejí do deště,“ uvedl Doskozil. Za hranicemi vysílené, ale šťastné uprchlíky, z nichž mnozí si kvůli dešti nad hlavou drželi deky, vítali dobrovolníci rakouského Červeného kříže a podávali jim ruce.

První vlak z Nickelsdorfu běžence veze do Salcburku na samém západě Rakouska. Mnoho z běženců už v Maďarsku dalo najevo, že jejich cílem je Německo. Mluvčí ÖBB Hornerová uvedla, že zatím není jasné, kolik mimořádných spojů dráhy vypraví. Kromě toho mají v Nickelsdorfu zastavovat i běžné vlaky, které tam normálně nezastavují, aby do nich mohli uprchlíci také nastupovat.

Policie v Nickelsdorfu čeká také na 17 nebo 18 dvoupatrových autobusů, které budou moci migranty dovézt do Vídně, případně do Německa, řekl Doskozil.

Červený kříž v Nickelsdorfu pro uprchlíky připravil postele, potraviny a teplé nápoje. K dispozici je jim i zdravotní péče.

Maďarská vláda v pátek večer slíbila, že poskytne zhruba stovku autobusů k odvozu migrantů čekajících na budapešťském Východním nádraží (Keleti) i běženců, kteří z nádraží vyrazili do Rakouska pěšky po dálnici. Rakouský kancléř Werner Faymann po dohodě s německou kancléřkou Angelou Merkelovou oznámil, že vzhledem k nynější nouzové situaci na maďarských hranicích souhlasí s tím, aby běženci pokračovali v cestě do jejich zemí.

„Zároveň však očekáváme od Maďarska ochotu řešit vzniklou zátěž na základě spravedlivého rozdělování uprchlíků, jak o to usiluje Evropská komise,“ dodal Faymann.

Evropská komise se chystá zemím Evropské unie navrhnout přerozdělení dalších 120.000 uprchlíků, i když s jarním návrhem na rozmístění 40.000 běženců podle závazných kvót neuspěla. Uprchlická krize byla v pátek tématem mimořádného summitu visegrádské skupiny (V4), který kvóty na přijímání běženců v rámci EU označil za nepřijatelné.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner