Kolem 500 vězňů uprchlo z věznice ve Středoafrické republice, kterou od víkendu zmítá největší vlna násilností za poslední měsíce. Počet mrtvých během krvavých střetů mezi náboženskými skupinami vzrostl už na 42, uvedla agentura AP. Místní ozbrojenci se uchylují i k rabování kanceláří mezinárodních nevládních organizací.

Během pondělního večera se podařilo dostat z vězení ve městě Ngaragba pěti stovkám lidí, což přispělo k celkově chaotické situaci v zemi. Několik hodin před tím zemřelo nejméně šest lidí během střelby do pochodu demonstrantů k paláci prezidentky Catherine Sambové-Panzanové, která je od loňského 20. ledna prozatímní hlavou státu.

Proti demonstraci zasáhly mírové síly OSN, nejméně dalších sedm lidí přitom bylo zraněno. Mluvčí jednotek však popírá, že by mohly za smrt demonstrantů, jak je obviňují někteří účastníci pochodu. „MINUSCA chránily prezidentský úřad, ale nezabíjely lidi,“ uvedla mluvčí mise OSN známé pod touto zkratkou Myriam Dessablesová.

Vládě Sambové-Panzanové se stále nedaří stabilizovat situaci a zajistit v zemi bezpečnost. O víkendu vypukly v metropoli nové krvavé střety mezi místními náboženskými komunitami. Během násilností zemřelo 42 lidí, mezi nimiž byl podle AP i mladý chlapec, kterému usekli hlavu.

Bangui bylo i v pondělí ochromeno barikádami na hlavních dopravních tepnách města. K násilnostem a demonstracím se přidalo rabování, jehož oběťmi se staly i mezinárodní humanitární organizace.

Středoafrickou republiku sužuje násilí od předloňského březnového převratu, za nímž stálo muslimské hnutí Séléka vedené Michelem Djotodiou. V této převážně křesťanské zemi se pak Djotodia prohlásil prvním muslimským prezidentem. V polovině loňského ledna ale pod tlakem sousedních států odstoupil, neboť nedokázal zastavit násilnosti vyvolané rozbroji mezi muslimskou menšinou a křesťanskou většinou.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner