Průměrný Polák bude za 15 let vydělávat stejně jako průměrný obyvatel Evropské unie. Prohlásil to vicepremiér a ministr hospodářského rozvoje Mateusz Morawiecki o svém plánu hospodářského rozvoje, který dnes schválila konzervativní vláda. Plán má podle autora zajistit Polsku „skok do budoucnosti“. Opozice hovoří o marketingovém triku.

Plán podle ministra sází na obnovu polského průmyslu, opírající se o inovace a export, využití domácího kapitálu a rovnoměrný rozvoj. Povede také k růstu platů, snížení nezaměstnanosti a dokonce i má i přimět k návratu do vlasti miliony Poláků, kteří se v posledních letech vystěhovali za lepším živobytím do bohatší ciziny, míní vicepremiér.

Morawiecki připustil, že u výdělků je těžké stanovit výchozí bod, protože průměrný plat v Polsku dosahuje 4100 zlotých (zhruba 25.000 Kč), medián jako střed platového rozmezí činí 3300 zlotých (asi 20.000 Kč) a nejvíce Poláků bere něco přes 2000 zlotých (asi 12.000 Kč), a to je „příliš málo“. Ale nynější vláda usiluje o to, aby nejhůře placení lidé byli odměňováni lépe, dodal Morawiecki. A přislíbil, že koupěschopnost Poláků má dosáhnout unijního průměru do roku 2030. V současnosti je na 69 procentech.

„Bude to rekordní tempo v porovnání s možnostmi dalších zemí, které se snaží dohnat nejbohatší v čele,“ řekl polský vicepremiér, který počítá v nejbližších letech s investováním až bilionu zlotých do rozvoje.

Ekonom Marek Zuber v televizi TVN 24 poznamenal, že Morawieckého nápady jsou hezké, ale potíž bude s jejich uskutečněním.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner