Praha 6. dubna (ČTK) – Za plánování loupeže ve vile bývalého náměstka pražského primátora Rudolfa Blažka požaduje státní zástupce pro pět obžalovaných tresty při spodní hranici sazby, která činí od osmi do 15 let vězení. Uvedl to dnes při závěrečné řeči před pražským městským soudem. Muži podle obžaloby chtěli bývalého politika střelnou zbraní donutit, aby jim otevřel domácí trezor. Předpokládali, že tam bude nejméně osm milionů eur (přes 220 milionů korun). Obžalovaní vinu odmítají. Rozsudek padne 5. května.

Obžaloba podezřelé popisuje jako organizovanou skupinu, která se na loupež chystala nejméně od května 2014. Na loupež měli připravené kukly a střelné zbraně. Pokud by v domě politika byli další rodinní příslušníci, tak podle spisu byli odhodlání jim ublížit v případě, že by přepadený na výhrůžky střelnou zbraní nereagoval.

Gang přepadení podle spisu naplánoval na 27. listopadu 2014. Muži měli před loupeží sraz na domluveném místě, kam jeli dvěma různými auty. Loupež však nestihli. Policisté je zadrželi, když směřovali na místo činu.

Za hlavního organizátora případu obžaloba označila cizince Floria Selmanaje, který rozdělil role jednotlivým členům gangu, prověřoval politikovu vilu, opatřil plán obydlí nebo fotografie rodiny. Sehnal také podle spisu pistole na přepadení nebo zajistil byt, kam se měli lupiči po činu ukrýt a rozdělit si kořist.

Další tři cizinci podle detektivů získali tip na loupež, podíleli se na získávání různých informací nebo věcí pro přepadení. Při loupeži měli mít role řidiče, další měl zlikvidovat auto, které chtěli použít k úniku. Posledním obžalovaným je bývalý policista, který podle obžaloby zbytek skupiny jistil tak, že byl napojen na policejní vysílačky a gang by upozornil v případě problémů.

Státní zástupce Vladimír Pazourek je přesvědčen o tom, že se při soudním procesu vina obžalovaných prokázala. Poukázal na výpovědi některých svědků nebo přiznání údajného hlavního organizátora. Obžalovaní i jejich advokáti však mají rozdílný názor a chtějí obžaloby zprostit. Zpochybňovali zejména roli dvou německých policejních agentů, kteří se infiltrovali dovnitř gangu, a dalšího korunního svědka, který plány nahlásil policii. Utajený svědek podle nich na provedení loupeže tlačil a přizval do skupiny agenty. Bez nich by se podle advokátů i obžalovaných loupež od „řečí k činu“ nikdy neposunula.

Blažek v minulosti před soudem uvedl, že trezor v domě má. Slouží podle něj hlavně k úschově čtyř střelných zbraní, aby se k nim nedostaly jeho děti. Popřel také, že by doma měl tak vysokou částku, jakou u něj chtěli údajní lupiči najít.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner