Na rok do vězení dnes poslal bahrajnský odvolací soud aktivistku, která loni přímo v soudní síni roztrhla fotku krále Hamada bin Ísá Chalífy. Informovala o tom dnes mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International. Původně si měla Zajnáb Chavádžaová za čin odpykat za mřížemi až tři roky.

Kromě ročního trestu vězení dostala aktivista rovněž pokutu v přepočtu téměř 200.000 korun. Pokud by ji nezaplatila, prodloužil by se jí trest odnětí svobody automaticky o rok a půl.

Dvaatřicetiletá Zajnáb Chavádžaová je dcerou prominentního bahrajnského aktivisty Abdalhádího Chavádži, který si odpykává doživotní trest za účast na protivládních protestech v roce 2011. Místní úřady ji během posledních čtyř let zatkly a zase propustily hned několikrát. Ve vězení strávila už celkem více než rok.

V současné době soudy řeší odvolání ve třech jejích kauzách včetně dalšího roztržení fotografie bahrajnského krále či „urážky úřední osoby“, které se měla dopustit tím, že se domáhala návštěvy svého otce ve vězení.

Při násilnostech v Bahrajnu v roce 2011 zemřelo podle oficiálních statistik 30 lidí, opozice hovoří o 50 až 60 mrtvých. Před soud se pak dostaly desítky oponentů monarchie. Panovník na nespokojenost občanů reagoval postupným rozšiřováním pravomocí parlamentu, což ale podle opozice není dostatečné. Král Hamad patří k sunnitské menšině, která vládne většinově šíitskému Bahrajnu.

zdroj: ČTK

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner