Federální soud Spojených států poslal na doživotí za mříže bývalého příslušníka sovětské armády Ireka Chamidullina, který byl uznán vinným z příslušnosti k afghánskému radikálnímu hnutí Tálibán a z útoku na americké vojáky v Afghánistánu. Informuje o tom agentura Reuters.

Vinu Chamidullina, který je podle amerických médií prvním válečným zajatcem z Afghánistánu souzeným na území USA, uznal v srpnu soud ve všech bodech obžaloby. Ve čtvrtek pak vynesl verdikt doživotního vězení plus dodatečných 30 let vězení.

V roce 2009 se Chamidullin podle soudu jako příslušník Tálibánu zúčastnil útoku na východoafghánský hraniční post v provincii Chóst. Se svými spolubojovníky ostřeloval americký bitevní vrtulník a později z kulometu střílel na afghánské a americké vojáky. Při přestřelce všichni jeho spolubojovníci zahynuli, Chamidullin jako jediný se zraněním přežil. Na americké straně žádné oběti nebyly.

Od útoku do loňského roku byl ruský občan držen na americké základně v afghánském Bagrámu. Poté byl převezen do USA a obviněn.

Do Afghánistánu se nyní pětapadesátiletý Chamidullin dostal se sovětskými invazními vojsky v 80. letech jako velitel tankové jednotky. Po stažení sovětských vojsk v zemi zůstal, konvertoval k islámu a připojil se k radikálům z teroristické sítě Hakkání napojené na Tálibán a na al-Káidu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner