K zodpovědnosti za nedávný výbuch na palubě letadla dubajských aerolinek Daallo směřujícího ze somálské metropole Mogadiša do Džibutska se dnes přihlásilo somálské islamistické hnutí Šabáb. Útok byl podle něj odvetou za operace západních zpravodajských služeb v Somálsku. Jeho cílem bylo zničení letadla, to se však nepodařilo. Hnutí pohrozilo, že bude v takovýchto útocích pokračovat.

Airbus aerolinek Daallo se 74 cestujícími na palubě musel kvůli výbuchu v úterý 2. února krátce po startu nouzově přistát na mogadišském letišti. Výbuch prorazil do trupu otvor, podtlak při dekompresi pak z letadla vysál ven jednu osobu, kterou byl údajně strůjce útoku. Podle šéfa aerolinek Daallo měl útočník původně v plánu letět s firmou Turkish Airlines, let byl ale zrušen kvůli nepříznivému počasí,

Hnutí Šabáb je napojené na teroristickou síť Al-Káida. Chce svrhnout somálskou vládu a zavést v zemi islámské právo šaría.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner