Ústí nad Labem 12. května – Státní zástupce obžaloval dva mladistvé z loňské brutální vraždy bezdomovce v Ústí nad Labem. Na lidi bez domova útočili už dříve, zřejmě proto, aby se pobavili, řekl dozorující státní zástupce Jan Veselý. Mladíkům hrozí s ohledem na věk maximálně deset let vězení.

Muže bez domova mladíci podle obžaloby ubili loni v září v zahradní chatce ve čtvrti Střekov, kde přebýval. Vražda byla mimořádně brutální. Vyšetřovatelé zjistili i minimálně další dva útoky na lidi bez domova. „Ve všech případech se však jednalo o násilné jednání vůči bezdomovcům v Ústí nad Labem, které vyvrcholilo vraždou. S ohledem na dosud provedené důkazy lze konstatovat, že se pro mladistvé jednalo o jistý druh odreagování a zábavy,“ řekl Veselý. Kromě vraždy jsou mladíci stíhaní také pro ublížení na zdraví.

Zavražděný muž v zahradní chatce podle svých přátel přespával asi dva týdny. „Já jsem tam bydlel rok a nikdy se mi nic nestalo. Byl to výbornej chlap, bezdomovcům pomáhal, krmil je. Byl to dvoumetrový chlap, kdyby byl na nohou, tak by se umlátit nenechal,“ řekl už dříve kamarád oběti Jiří Česal.

Oba mladíci jsou od loňské vraždy ve vazbě, stíhaní jsou v nejpřísnějším paragrafu trestního zákona. Dospělému pachateli by za takový skutek hrozil až výjimečný trest. V případě mladistvých je to ale trest nižší. „V případě odsouzení v rozsahu dle podané obžaloby hrozí oběma mladistvým trestní opatření odnětí svobody v trvání pěti až deseti let,“ doplnil Veselý.

Ústecký krajský soud by podle mluvčí Marcely Trejbalové mohl případ projednat v létě. „Hlavní líčení ještě nařízeno nebylo, předpoklad je někdy na přelomu června – července,“ řekla  Trejbalová. S ohledem na věk obžalovaných bude hlavní líčení neveřejné, veřejné bude jen vynesení rozsudku.

Případ dostal senát soudkyně Kamily Elsnicové. Ta v posledních letech řešila například kauzy týkající se ROP Severozápad. Před sedmi lety potrestala mladistvého romského mladíka za brutální útok na dvanáctiletého chlapce na Teplicku. Tehdy její senát dospěl k závěru, že šlo o pokus o vraždu a vyměřil nejpřísnější možný trest, deset let vězení. Vrchní soud ale trest zmírnil na polovinu s tím, že o pokus o vraždu nešlo. Elsnicová tehdy varovala před druhým útočníkem, který souzen nebyl. V té době mu bylo 14 let. „Je otrlý, neštítí se ničeho. Troufám si říct, že ho tu brzy uvidíme v jiné roli,“ řekla tehdy soudkyně. Dnes je Nikolas Bady obžalován z loupeží, ústecký soud zatím nerozhodl.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner