K tříletému trestu vězení nepodmíněně byl dnes ve Francii odsouzen mladý muž, který jako funkcionář parlamentní krajně pravicové Národní Fronty (FN) v oblasti Paříže tajně zapálil několik aut. Chtěl tak vyvolat pocit nebezpečí a přimět obyvatele, aby volili jeho stranu. Po žhářství s kolegy totiž prohlašoval, že jen FN je s to zajistit bezpečnost. Uvedla to agentura AFP.

Komplicové politika šli rovnou do vězení

„Šlo o volební manipulaci s cílem vytvořit dojem nebezpečného prostředí a vyzvat k hlasování pro FN,“ řekl před soudem státní žalobce, který požadoval tři roky vězení. Podle předsedkyně soudu v Meaux u Paříže ale výše trestu odpovídá závažnosti činů.

Pětadvacetiletý Adrien Desport byl souzen spolu se svými pěti komplici z řad mladých přívrženců FN, které soud poslal do vězení na tři měsíce až tři roky. Byla jim prokázána vina především za to, že v dubnu za jednu noc zapálili desítku aut ve městě Mitry-Mory severně od Paříže, ze kterého pochází hlavní obžalovaný.

Strana se od Desportových činů distancovala

Desport podle rozsudku musí také finančně odškodnit majitele zničených aut, po propuštění na svobodu nesmí pět let vykonávat žádné volené funkce a tři roky pobývat v Mitry-Mory.

Vedení místní organizace FN prohlásilo, že se od Desportovy iniciativy od začátku distancovalo a přispělo k jeho zatčení.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner