Začíná advent. Po celé republice se rozsvítily vánoční stromky, byly zahájeny adventní (vánoční) trhy a byly otevřeny adventní sbírky.

Rozsvícení vánočního stromečku si nenechaly ujít tisíce lidí na Staroměstském náměstí v Praze. Zahájení adventních oslav zaplnilo také náměstí ve Zlíně.

Smrk na Staroměstském náměstí v Praze je 31 metrů vysoký a byl přivezen z Pecky (tedy z Podkrkonoší). Tam se také budou konat největší trhy. Na vánoční trhy mohou Pražané či návštěvníci metropole vyrazit také na náměstí Republiky nebo na Tylovo náměstí. Od 2. do 4. prosince jsou vánoční trhy i na výstavišti v Holešovicích.

Liberecké trhy potrvají od 1. do 23. prosince. Doprovodné akce jsou plánovány na každý den, mezi nimi bude i muzikálové vystoupení Sněhová královna či koncert skupiny Jarret. Lákadlem bude i zrestaurovaný Metelkův mechanický betlém, který je v Severočeském muzeu.

Vodní hrad Lipý chystá oblíbený jarmark. V Jilemnici budou mít výstavu afrických betlémů a v Turnově přiblíží ponikelskou výrobu vánočních ozdob ze skleněných foukaných perliček. Zámek ve Svijanech bude lákat na loutkové divadlo a koncerty, koledy bude zpívat i operní pěvec Luděk Vele.

V areálu Zoologické zahrady ve Dvoře Králové nad Labem budou vánoční trhy o víkendech 3. a 4. a také 10. a 11. prosince. Program trhů nabídne více než stovku trhovců, kteří nám představí, jak se slaví české i africké Vánoce.

V Třešti na Jihlavsku zahájila advent sedmimetrová loutka anděla z ocelových plátů, která se bude podílet i na rozsvícení vánoční výzdoby ve městě. V gotické síni jihlavské radnice se během adventu uskuteční řada koncertů, na nichž mimo jiné vystoupí houslista Václav Hudeček nebo skupina Spirituál kvintet.

V Ústí nad Labem bude centrem dění Lidické náměstí. Radnice připravila historické kolotoče a další zábavu pro děti. Na každý den až do 23. prosince je naplánovaný koncert, divadlo a jiné kulturní akce.

Předvánoční Opava tentokrát obyvatelům a návštěvníkům nabídne speciální osvětlení a výzdobu, výstupy na městskou radniční věž Hláska či koncerty. Zahraje kapela Monkey Business či písničkář Jiří Schmitzer.

Již tradiční festival adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel Souznění letos nabídne například koncert slovenské zpěvačky Jany Kirschner s doprovodnou kapelou. Akce se na pěti místech Moravskoslezského kraje uskuteční od 8. do 12. prosince. Účinkující už tradičně zavítají do centra Ostravy, Frýdku-Místku, obce Kozlovice a nově do Frenštátu pod Radhoštěm a Kunčic pod Ondřejníkem. Ani letos nebude nouze o žánrovou pestrost, zajímavé výstavy, přehlídku lidových řemesel a domácí i zahraniční gastronomie.

V Kladně je součástí adventních akcí také bezplatná ledová plocha.

Na čtyřech brněnských náměstích si lidé mohou užívat atmosféru adventních trhů. Zhruba polovina z 200 stánků je na Zelném trhu, další najdou lidé tradičně na náměstí Svobody a na Moravském náměstí a letos poprvé budou stánky i před radnicí na Dominikánském náměstí.

Celý měsíc potrvají adventní trhy s ledovým kluzištěm na náměstí v Chebu. Rozsahem i návštěvností jsou trhy v Chebu největší v Karlovarském kraji, při koncertech vystoupí například Helena Vondráčková, Pavel Vítek nebo Heidi Janků. V Karlových Varech budou trhy u hotelu Thermal až do Nového roku.

Ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku bude letos poprvé na náměstí kluziště (od 2. prosince po dobu deseti dnů), stejnou zábavu nabídne i Kroměříž. V Uherském Hradišti bude po dobu všech adventních víkendů probíhat na Masarykově náměstí program. „Valašský mikulášský jarmek“ ve Valašských Kloboukách na Zlínsku či programy v rožnovském skanzenu by měly přilákat tisíce návštěvníků, tak jako každý rok.

Součástí trhů v Olomouci je už tradičně ledová plocha na Dolním náměstí. Letos ve vánočně vyzdobeném centru Olomouce zahrají skupiny Abraxas, Yo Yo band či Laura a její tygři. Centrem Olomouce budou znít i koledy a vánoční hudba. Na Štědrý den pak bude na Horním náměstí půlnoční bohoslužba. Budete moci zavítat za vánoční nabídkou také na tradiční vánoční jarmark na hradě Šternberku.

Řemeslné trhy na náměstí Republiky v Plzni doplní každý den hudební program. Štědrý den i letos v Plzni zpestří živý betlém a odpolední troubení z věže katedrály. Zoologická zahrada připravila před Vánocemi adventní dílny a speciální program na Štědrý den, v katedrále budou kromě bohoslužeb koncerty a pravidelné adventní půlhodinky s varhanní improvizací.

Šest metrů vysoký anděl z plastových lahví se rozsvítil o prvním adventním víkendu na náměstí v Jindřichově Hradci. Materiál na výrobu této sochy sbírali žáci 13 škol ve městě od září. Anděl na jindřichohradeckém náměstí bude svítit každou noc až do lednového svátku Tří králů. V Českých Budějovicích bude po několika letech na náměstí Přemysla Otakara II. opět ledové kluziště.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner