Proces s 36 osobami obžalovanými ze zapojení do loňského krvavého útoku v Ankaře začal dnes v turecké metropoli. Dva sebevražední útočníci při něm odpálili výbušniny ve svých autech a zabili 101 účastníků mírové akce levicových a kurdských aktivistů, kteří chtěli demonstrovat proti násilným střetům mezi tureckou armádou a kurdskými separatisty.

Podle prokurátorů atentát, při němž utrpělo zranění několik stovek lidí, provedli 10. října 2015 v Ankaře turecký občan a Syřan.

Na lavici obžalovaných dnes podle agentury AP usedli jako spolupachatelé vlastníci dvou aut, jimiž útočníci přijeli do hlavního města, člověk, který jim údajně poskytl výcvik, a další osoby, jež teroristům pomáhaly nebo je k činu naváděly.

Některým ze souzených podle médií hrozí 101 trestů doživotního vězení za zavražděné oběti a další doživotní tresty za pokus o vraždu množství zraněných lidí. Obžaloba do návrhu trestů rovněž zahrnuje spáchání zločinů proti státu a členství v teroristické organizaci.

K výbuchům došlo krátce před začátkem plánovaného mírového pochodu, který svolala odborová Konfederace pracovníků ve státních službách (KESK) společně s dalšími levicovými organizacemi. Účastníci této akce chtěli protestovat proti narůstajícímu násilí mezi tureckou armádou a kurdskými separatisty.

Podle svědků následovaly dva výbuchy těsně po sobě na křižovatce poblíž rušného hlavního železničního nádraží. Tam se před začátkem pochodu shromažďovali zejména příznivci prokurdské Lidové demokratické strany (HDP).

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner