Čína si nepřeje obchodní válku se Spojenými státy. Řekl to dnes mluvčí Všečínského shromáždění lidových zástupců Čang Jie-suej při tiskové konferenci před výročním plenárním zasedáním, které začíná v pondělí. Ihned však dodal, že Peking přijme relevantní opatření v případě poškození čínských zájmů, napsala agentura AFP.

Čangovo vyjádření reaguje na čtvrteční prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, který plánuje příští týden formálně oznámit zavedení cel ve výši 25 procent na dovoz ocele a deseti procent na dovoz hliníku. Chce tak ochránit pracovní místa v USA.

„Čína nechce obchodní válku se Spojenými státy, ale pokud Spojené státy učiní opatření, která poškozují čínské zájmy, Čína nezůstane se založenýma rukama,“ citovala AFP mluvčího shromáždění.

„Nenechte se zmást: obchodní válka mezi Čínou a USA je konečně tady,“ napsal dnes v této souvislosti hongkongský deník South China Morning Post. Prezident Trump v pátek uvedl na twitteru, že pokud stát na obchodech tratí „mnoho miliard dolarů“ (což je podle něj případ USA), pak jsou obchodní války „dobré a lehce se vyhrávají“.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner