Na demarkační linii u města Horlivka začala dlouho chystaná výměna zajatců mezi Ukrajinou a proruskými separatisty, ovládajícími část východoukrajinského Donbasu. Výměna se má týkat více než tří stovek zajatců. Zatím podle ukrajinské televize Hromadske předala Ukrajina povstalcům z Luhanska 99 lidí, zatímco na ukrajinské území se vrátily tři autobusy s 16 osvobozenými Ukrajinci. Výměna zajatců se separatisty z Doněcka následuje.

Místopředsedkyně ukrajinského parlamentu Iryna Heraščenková, která výměnu zajatců za Kyjev dojednávala, dříve uvedla, že za osvobození 74 Ukrajinců z povstaleckého zajetí předá separatistům 306 zajatců a vězňů, jejichž výměnu dovolují ukrajinské zákony.

Počet zajatců, které dovezla ukrajinská strana, byl nakonec nižší: „nedostavilo se“ 43 lidí, kteří si již v ukrajinských věznicích odpykali trest a byli propuštěni na svobodu. Na povstalecká území se prý několik zajatců odmítlo vrátit. Na místě výměny se navíc každý zajatec může vyjádřit před zástupci Červeného kříže.

Povstalecká agentura Novorossija připomněla, že do dlouhých jednání o výměně zajatců se zapojil i ruský prezident Vladimir Putin, který jednal s vůdci separatistů v Doněcku a Luhansku, jakož i německá kancléřka Angela Merkelová, která dojednávala podrobnosti s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner