V Berlíně dnes začalo dvoudenní německo-ruské diskusní fórum, které se od roku 2001 schází pod názvem Petrohradský dialog. Německá kancléřka Angela Merkelová ve zdravici napsala, že Německu záleží na rozmanitých a spolehlivých vztazích s Ruskem. Ruský prezident Vladimir Putin zase z Moskvy vzkázal, že právě taková neformální výměna názorů může přispět k odbourávání nedůvěry.

Diskusní fórum se koná v době, kdy jsou německo-ruské vztahy stále těžce poznamenány ruskou anexí ukrajinského Krymu z roku 2014. Právě Petrohradský dialog má přispět k lepšímu vzájemnému porozumění.

Na úvod setkání se obě strany vyslovily pro otevřený dialog také o záležitostech, v nichž panují mezi oběma stranami hluboké neshody. „Německu záleží na rozmanitých a spolehlivých vztazích s Ruskem,“ napsala ve zdravici účastníkům fóra Merkelová. „K tomu je nutná upřímná diskuse, právě v těžkých časech,“ dodala podle agentury DPA kancléřka.

Podobně se vyjádřil i Putin. „Právě taková neformální výměna názorů má přispět k odbourávání nedůvěry, předsudků a stereotypů a k udržování pozitivního potenciálu partnerství a spolupráce,“ vzkázal šéf Kremlu.

Konferenci zahájili její předsedové Ronald Pofalla a Viktor Subkov. Německý předseda Pofalla upozornil, že německo-ruské vztahy jsou nadále v hluboké krizi. „To není povětrnostní situace, která přejde. Jde o velmi závažné události,“ zdůraznil Pofalla. Dialog podle něj musí být udržován, protože jinak se obě strany nakonec navzájem zcela odcizí.

Subkov vyjádřil naději, že od příštího roku by mohly být obnoveny i německo-ruské mezivládní konzultace. Není podle něj vinou Ruska, že byly přerušeny.

Pofalla však poukázal na to, že kvůli ukrajinské krizi nadále trvají důvody pro absenci setkávání zástupců vlád. „Obnovení vládních konzultací pokládám za možné jen v případě, že Rusko učiní na východní Ukrajině viditelný krok,“ řekl bývalý šéf úřadu kancléřky. „Kdyby například na mnoho měsíců opravdu umlkly zbraně, dalo by se uvažovat o prvním omezování sankcí a pak i znovu hovořit o případném pořádání vládních konzultací,“ dodal Pofalla.

Jedinečnou šanci pro pozitivní vývoj v Rusku podle něj skýtá fotbalové mistrovství světa, které země bude hostit příští rok. „Celý svět bude příští rok hostem v Rusku. Putin by mohl dát znamení o liberalizaci občanské společnosti a otevřenějšího přístupu k médiím,“ dodal Pofalla.

Berlínského setkání se má podle agentury DPA zúčastnit kolem 250 německých a ruských osobností z oblasti hospodářství, vědy či kultury. V německé metropoli se fórum, které má přispět k lepšímu porozumění mezi oběma zeměmi, koná poprvé. Poprvé od roku 2012 se Petrohradského dialogu účastní zástupci vlád obou zemí, německá ministryně hospodářství Brigitte Zypriesová a její ruský protějšek Maxim Oreškin.

Petrohradský dialog byl založen v roce 2001 jako doplněk k německo-ruským konzultacím. U jeho zrodu stáli tehdejší německý kancléř Gerhard Schröder a prezident Putin. Podobným druhem setkávání by mělo být i Česko-ruské diskusní fórum, jehož vytvoření coby nové platformy pro česko-ruský dialog o vzájemných vztazích bylo ve středu oficiálně potvrzeno v Moskvě u příležitosti státní návštěvy prezidenta Miloše Zemana. Fórum, na jehož práci se podle Pražského hradu budou podílet experti a veřejně činné osobnosti i některé instituce z České republiky a Ruské federace, zahájí svou práci příští rok.

Vznik česko-ruského fóra v Česku kritizovala skupina bývalých diplomatů, zástupců nevládního sektoru a odborníků na východní Evropu. V otevřeném dopise vyzvali ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, aby toto diskusní fórum pozastavil, ten to však odmítl. Autoři dopisu se domnívají, že putinovský režim se bude snažit využít legitimity česko-ruského fóra například k výzvám ke zrušení protiruských sankcí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner