Moskva 13. listopadu (ČTK) – Žádná schůzka mezi ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho americkým protějškem Donaldem Trumpem není v dohledné době plánována. Dnes to podle agentury Reuters prohlásil kremelský poradce Jurij Ušakov. Trump s Putinem se v uplynulém týdnu na summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) ve Vietnamu několikrát krátce setkali, žádné bilaterální jednání se ale neuskutečnilo.

„V Danangu se uskutečnila řada kontaktů, o žádných dalších jsem zatím neslyšel,“ řekl Ušakov s odkazem na krátká setkání ve vietnamském Danangu, kde se summit konal.

Novináři dlouho spekulovali, zda se Trump s Putinem na okraj summitu APEC sejdou. Moskva ještě krátce před vrcholnou schůzkou představitelů států uváděla, že prezidenti by mohli diskutovat o situaci v Sýrii nebo o jaderných a raketových zkouškách Severní Koreje, z bilaterální debaty ale sešlo.

Putin po skončení summitu řekl, že bilaterální schůzka s Trumpem se nekonala kvůli nabitému programu na obou stranách a také kvůli protokolárním překážkám, jež se prezidentským týmům nepodařilo vyřešit. V rámci krátkých setkání pak svého amerického kolegu ujišťoval, že Moskva do loňských prezidentských voleb v USA nijak nezasahovala.

Trump následně prohlásil, že Putinovi věří, za což čelil kritice, neboť to média i politici považovali za vyjádření nedůvěry americkým tajným službám, které vliv Ruska na volby v USA prověřují. Trump proto v neděli svůj postoj změnil a uvedl, že americkým tajným službám důvěřuje.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner