Kolín nad Rýnem (Německo) 22. dubna (ČTK) – Jen za masivní policejní ochrany se delegátům sjezdu německé pravicově populistické strany Alternativa pro Německo (AfD) podařilo dostat do hotelu v centru Kolína, kde dnes začíná její dvoudenní sjezd. Zabránit jim v tom se snažily stovky protestujících demonstrantů, kteří se dostávali do střetů s policisty. Jeden z příslušníků bezpečnosti byl zraněn v obličeji, oznámila agentura DPA.

Podle organizátora protestů, svazu Solidarita místo štvaní, se na blokádách přístupových cest k hotelu podílelo asi 3000 lidí vybavených tlampači a transparenty. Celkem se na různé demonstrace během dneška přihlásilo údajně kolem 50.000 osob. Policie nasadila 4000 příslušníků.

V poledne se má na Senném trhu v blízkosti sjezdového hotelu uskutečnit hlavní protestní mítink svolaný zástupci politických stran, odborů a církví. Promluvit na něm má i předsedkyně zemské vlády spolkové země Severního Porýní-Vestfálska Hannelore Kraftová (SPD).

Na svém víkendovém sjezdu v Kolíně mají delegáti AfD především najít člověka do čela kandidátky pro spolkové volby. Předsedkyně Frauke Petryová totiž v úterý oznámila, že nechce jít do zářijových voleb do Spolkového sněmu jako hlavní kandidátka své strany. Volebním lídrem se podle svého oznámení médiím nechce stát ani spolupředseda AfD Jörg Meuthen.

Podpora protiimigrační strany v poslední době spíše klesala a podle posledních průzkumů se pohybuje kolem osmi až deseti procent. Volební preference se této straně snižují s poklesem náporu uprchlíků, ale ve volbách 24. září má velkou šanci dostat se poprvé do Spolkového sněmu.

Na stranickém kongresu budou delegáti schvalovat kromě kandidátek také předvolební program. V jeho návrhu jsou například požadavky na kontroly na hranicích, vyhošťování migrantů a zákaz muslimských šátků. Strana slibuje také mimo jiné zastavit plán na opuštění atomové energie.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner