Zájem o práci vězňů je vysoký, poptávka firem po vězních převažuje nad počtem těch, kteří mohou a smějí pracovat. V tuzemsku pracuje více než 54 procent práceschopných vězňů. Práce odsouzených se osvědčila například v třídírně odpadů Pražských služeb v Chrášťanech u Prahy. „V průměru na jedné směně pracuje čtyři až pět odsouzených,“ řekl při dnešní návštěvě třídírny ČTK tiskový mluvčí Pražských služeb Radim Mana.

U Pražských služeb pracují odsouzení rok a zaměstnavatel je s nimi spokojený. Celkem se zde uplatnily už desítky vězňů. Odsouzení pracují i v pražské provozovně třídění odpadu Pod Šancemi. Odsouzení třídí například papír, který se následně lisuje a poté putuje do papíren k opětovnému využití.

Zaměstnávání vězňů je jedním z kroků k potlačování jejich recidivy. Odsouzení v mnoha případech zůstávají pracovat v podniku, i když už jejich trest skončil. „To znamená, že když odcházejí z výkonu trestu, mají práci, ubytování, mají výdělek, tudíž mají nemají tolik tendenci se vracet zpět do výkonu trestu,“ uvedla tisková mluvčí Vězeňské služby ČR Petra Kučerová.

Ve středočeských věznicích je zaměstnanost vězňů často nadprůměrná, například v Oráčově na Rakovnicku přesahuje 60 procent, ve Vinařicích na Kladensku je 60 procent. V pražské Ruzyni se zaměstnanost dokonce blíží 70 procentům. Právě z této věznice jezdí odsouzení pracovat do Chrášťan. Pravidelně se zapojují do ranní a odpolední směny, noční nemají kvůli svému režimu povolenu.

Firmy v okolí Prahy často mají nedostatek lidí, kteří by byli ochotní pracovat v dělnických profesích, chybí skladníci a podobně. Proto mají zájem o odsouzené. Někteří z nich ale vykonávají i kvalifikovanou práci. Nezaměstnanost ve Středočeském kraji v březnu činila čtyři procenta.

V České republice pracuje ze zhruba 15.000 práceschopných vězněných osob 8169. Celkem je v tuzemských věznicích asi 22.800 lidí včetně těch, kteří jsou ve vazbě.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner