Nejvyšší správní soud ve Francii zrušil zákaz burkin na francouzských plážích. Rozhodnutí starostů některých jihofrancouzských měst zakázat celotělové muslimské plavky nepovažuje soud za oprávněné. Francouzi kvůli zákazu sklízeli kritiku nejen ze strany muslimské obce, ale i ze zahraničí.

Soud v pátek projednával petici, kterou podaly organizace Liga za lidská práva a Sdružení proti islamofobii ve Francii. Správní soud se rozhodl zrušit vyhlášku obce Villeneuve-Loubet, ženy se zde zase mohou beztrestně koupat v burkinách. Obec je první, které se zákaz týká, podle soudu je to však příklad i pro dalších asi 30 měst, které zákaz vyhlásily.

Podle Sdružení proti islamofobii ve Francii byl zákaz protizákonný a bylo nutné ho odvolat. Argumentovalo tím, že zákon v zemi zakazuje nosit na veřejnosti oděv zahalující tvář, ale nikoli náboženské symboly či oděvy.

Zákaz jako první vyhlásil starosta Cannes na začátku srpna, podle kterého burkiny příliš zdůrazňují příslušnost k náboženství, což odporuje zásadám republiky a může narušit veřejný pořádek. Upozornil, že země se vzpamatovává z teroristických útoků spáchaných radikálními islamisty. Posléze se k němu připojilo několik dalších starostů ve francouzských letoviscích.

Radnice v Cannes vydala vyhlášku zakazující burkiny zatím s platností jen do konce srpna. Lidem, kteří nařízení poruší, měla hrozit pokuta ve výši 38 eur (1030 Kč). Podobně tomu bylo ve Villeneuve-Loubet.

Francie v roce 2011 jako první evropská země zakázala zahalování obličeje na veřejných prostranstvích, tedy fakticky zakázala nošení muslimského nikábu či burky na veřejnosti. Na burkiny se tento zákaz nevztahuje, protože plavky zahalují vlasy, ale ponechávají odkrytý obličej.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner