Dánská vláda chce zakázat zakrývání obličeje na veřejnosti. Oznámil to dnes ministr spravedlnosti Sören Pape Poulsen. Opatření míří proti muslimkám, které chodí celé zahalené. Tento krok již učinilo několik evropských zemí.

„Není to slučitelné s hodnotami dánské společnosti a je neuctivé skrývat svou tvář během interakcí ve veřejném prostoru,“ zdůvodnil Poulsen záměr svého kabinetu podle agentury AFP.

Návrh příslušného zákona dostanou k posouzení nevládní organizace na ochranu lidských práv. Středopravá vláda naznačila ochotu zapracovat do něj jejich případné připomínky. Na jaře pak hodlá normativní akt předložit parlamentu, který jej nejspíš schválí vzhledem k podpoře kabinetu mezi poslanci.

Předloha zákona výslovně stanoví, že příkladem zakázaného oblečení je burka a nikáb, tedy oděvy, které muslimkám zakrývají celé tělo a ponechávají jen mřížku nebo úzký průhled pro oči. Neexistují přitom úřední údaje, kolik žen v Dánsku chodí takto zahaleno. Poulsen sám připouští, že jich není mnoho.

V případě porušení zákazu počítá právní předpis s pokutou ve výši až 1000 dánských korun (přibližně 3400 Kč). Opakované přestupky mají provinilce přijít až na 10.000 dánských korun.

Jako první v Evropě zakázala zahalování obličeje na veřejnosti Francie. Učinila tak v roce 2011 a po ní přijaly stejná či podobná opatření Německo, Rakousko, Belgie, Nizozemsko a Bulharsko.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner