Olomouc 26. května – Kauza dalšího údajného odběratele nelegálního lihu od zlínského podnikatele Radka Březiny míří k soudu. Žalobci ve čtvrtek podali obžalobu na bývalého majitele likérky AB style z Frýdku-Místku Milana Antoniaziho. Obžalovali jej z krácení daní, státu podle nich způsobil škodu na daních za více než miliardu korun. Čin podle žalobců spáchal ve prospěch organizované zločinecké skupiny, řekl dnes státní zástupce olomouckého vrchního státního zastupitelství Petr Šereda.

Obžaloba byla podána k ostravskému krajskému soudu. Muž podle žalobců nakoupil bez vědomí celníků od Radka Březiny přibližně čtyři miliony litrů lihu, škoda na dani je vyčíslena na jednu miliardu a 45 milionů korun. Obžalovanému hrozí sazba od devíti let a dvou měsíců do 13 let a čtyři měsíce. K jeho usvědčení významně pomohlo i svědectví Březinova mladšího bratra Tomáše, který se rozhodl spolupracovat, řekl žalobce Šereda.

Kauza bývalého majitele likérky z Frýdku-Místku Antoniaziho je jednou ze tří dosud zmapovaných větví odběratelů Březinova nelegálního lihu. První z nich se týká Stanislava Pražana a jeho syna, kteří měli odběrem nezdaněného lihu způsobit zkrácením daně škodu nejméně 353 milionů korun. Odpykávají si již devítileté tresty. Dosud největší prokázaný odběr Březinova lihu mají na svědomí lidé spojení s likérkou Drak z Chvalčova, kterou však skrytě ovládal Radek Březina, uvádějí žalobci. Škoda byla vyčíslena na 1,29 miliardy korun. Majiteli likérky Pavlu Čanigovi soud nepravomocně uložil 11,5 roku vězení. Distributor likérky Robert Sedlařík z firmy Verdana si má odpykat deset let a bývalý jednatel distribuční firmy Nápoje Cyrano Dominik Nagy dostal osm let. Tresty od dvou do čtyř let si mají odpykat i další čtyři obchodní zástupci.

Nepravomocně byl odsouzen také šéf takzvané lihové mafie Radek Březina. V jeho kauze je obžalováno dohromady osm mužů. Za obchody s nelegálním lihem s rekordní škodou přes šest miliard korun jim uložil před půldruhým rokem olomoucký krajský soud tresty od čtyř do 13 let, jeden z mužů dostal podmínku. Případem se bude v červnu zabývat olomoucký vrchní soud.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner