Praha 18. srpna (ČTK) – Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) půjde příští týden na jednání o rozpočtu pro rok 2018 s požadavkem na navýšení o 616 milionů korun. ČTK dnes o tom informovalo ministerstvo zahraničí. V původním návrhu rozpočtu, který současný šéf státní kasy Ivan Pilný (ANO) zdědil po svém stranickém lídrovi Andreji Babišovi, bylo pro diplomacii vyčleněno 7,8 miliardy korun. Při jednání mezi resorty, která probíhají již od května, již finance slíbily navýšení prvotní částky. Zaorálek se chce dostat k sumě 8,6 miliardy korun.

„Měli bychom žádat 616 milionů navíc,“ uvedla pro ČTK mluvčí ministerstva Michaela Lagronová. „Schůzka ministra s ministrem Pilným by měla být příští úterý odpoledne od 14:00,“ dodala.

Víc peněz chce resort především na posílení kybernetické bezpečnosti. Zaorálek o tom mluvil již v květnu, když reagoval na první návrh rozpočtu.“Měli jsme vážné požadavky oproti poslednímu roku v oblasti posílení kybernetické bezpečnosti a ekonomické diplomacie, ty věci byly dost naléhavé, dokonce jsme o tom i jednali, jak na vládě, tak s ministerstvem financí. Docela mě překvapuje, že ty požadavky tam zohledněny nejsou,“ řekl tehdy ministr.

Ministerstvo chce také přidat peníze organizacím, které pod něj spadají. „Chceme navýšit příspěvky především Českým centrům, která jsou dlouhodobě podfinancována. Další finance potřebujeme i na zdravotní pojištění našich diplomatů a samozřejmě i investice do našich ambasád,“ shrnula požadavky resortu mluvčí. Aktuálně má diplomacie přislíbeno necelých osm miliard korun.

Zaorálek v dřívějším komentáři k návrhu rozpočtu zdůraznil, že rozpočet jeho úřadu vychází ve velké míře ze smluvních závazků Česka. Kromě ztráty důvěry partnerů by podle něj nedodržení mezinárodních smluv znamenalo také porušení ústavy. Letos resort hospodařil s částkou 7,6 miliardy korun.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner