Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek dnes v Berlíně podepíše se svým německým protějškem Frankem-Walterem Steinmeierem deklaraci o česko-německém strategickém dialogu, který má prohloubit spolupráci mezi oběma zeměmi. Při společném jednání budou šéfové diplomacií diskutovat o řešení současné migrační krize v Evropské unii a dalších aktuálních tématech.

Deklarace navazuje na smlouvu o dobrém sousedství mezi Československem a Německem z roku 1992 a česko-německou deklaraci podepsanou o pět let později. Vyjmenovává devět oblastí, v nichž chtějí Praha a Berlín komunikovat ještě intenzivněji než dosud.

Nadstandardní dialog obě země povedou o zahraniční a evropské politice, kultuře a jazyku, pracovním trhu a duálním vzdělávání, vědě a výzkumu, energetice a ochraně klimatu, dopravě, bezpečnosti a obranné politice, zemědělství a o spolupráci v oblasti zdravotnictví a boji proti drogám.

Po podpisu dokumentu bude Zaorálek se Steinmeierem jednat o aktuálních zahraničněpolitických a unijních tématech. Podle českého ministra budou diskutovat mimo jiné o tom, jak by měla EU zvládnout příliv uprchlíků z Afriky a Blízkého východu. V Berlíně se Zaorálek také setká se zahraničněpolitickým poradcem kancléřky Angely Merkelové Christophem Heusgenem.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner