Evropská unie musí po britském referendu daleko více reagovat na každodenní potřeby občanů. Integrace musí pokračovat jen v oblastech, kde je možné ji před občany obhájit. V prohlášení zaslaném ČTK to uvedl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Podle šéfa zahraničního odboru Pražského hradu Hynka Kmoníčka není brexit dobrá zpráva. ČTK řekl, že Velká Británie se vydala na cestu, o níž ani její vůdci nevědí, kam povede a kde skončí.

Česko podle Zaorálka výsledek referenda respektuje. „Evropská unie však i po tomto rozhodnutí britských občanů pokračuje dále. Česká republika má zájem na jejím dobrém fungování. Proto si přeji, abychom byli schopni se z výsledků britského referenda poučit,“ poznamenal. Výsledek je ukázka toho, co se stane, když se veřejnosti nedostatečně vysvětlují kroky evropské politiky, uvedl.

Zároveň napsal, že EU musí daleko více reagovat na každodenní potřeby občanů. „Další integrace Evropské unie tak musí probíhat pouze v těch oblastech, kde ji dokážeme před občany obhájit a ukázat konkrétní výsledky,“ dodal. Zaorálek bude dnes o výsledcích referenda a o brexitu jednat v Lucemburku se svými evropskými protějšky.

Za dobrou zprávu brexit nepovažuje šéf hradní diplomacie Kmoníček. „Jak přicházely výsledky, snažil jsem se najít jeden pozitivní bod, protože obvykle na všem zlém je něco dobré. Když ráno došlo k potvrzení výsledků, můj list pozitiv byl stále ještě čistý, bílý, prázdný,“ řekl ČTK. „Velká Británie se dnes ráno vydala na cestu, o které ani její vůdci nevědí, kam povede, kde končí a koho na ní potkají. Z pohledu zájmu České republiky je nejdůležitější, co si v Evropě Británie na tuto cestu zabalí do zavazadla. Hlavní je, aby to nebyla celá evropská myšlenka,“ zdůraznil.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner