Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek je optimistický v případě dvojice Čechů, které turecké úřady zadržely kvůli podezření z terorismu. Vidí na turecké straně ochotu pomoci a vyjít Česku vstříc, případ ale nepůjde vyřešit za den. Zaorálek to dnes řekl v Ankaře po jednání se svým tureckým kolegou Mevlütem Çavuşogluem. Podle Çavuşoglua úřady vyšetřují, jak závažné bylo zapojení dvojice do teroristických aktivit, a umožňují přitom českým diplomatům zadržené navštěvovat.

„Mám dobrý dojem. Už v této chvíli se dějí vstřícné kroky. Rodina bude moci navštívit vězněné a z turecké strany vidím určitou ochotu a vstřícnost dělat kroky, které nejsou v rozporu s právním řádem a těm občanům usnadňují situaci,“ řekl novinářům Zaorálek o dvojici Čechů, které turecké úřady viní z příslušnosti ke kurdským milicím YPG. České velvyslanectví v Ankaře se podle něj případem zabývá téměř denně, snaží se zadrženým Markétě Všelichové a Miroslavu Farkasovi pomoci s hledáním právníka a komunikuje i s jejich rodiči.

Podle Zaorálka nemá Praha ani Ankara zájem na tom, aby záležitost kalila vzájemné vztahy. Çavuşoglu ho ale upozornil, že podezření vůči dvojici jsou vážná a vyžadují důkladné prošetření, zejména v souvislosti s nedávným atentátem v Istanbulu, k němuž se přihlásila organizace napojená na Stranu kurdských pracujících (PKK). „V našem osobním rozhovoru mi řekl, že jsou to okolnosti, které bohužel vytvářejí to, že oni nemohou takovou věc zahodit jen na základě našich ujištění, že dotyční neměli zlé úmysly,“ řekl Zaorálek.

Podle údajů české diplomacie se dvojice nechtěla zapojit do teroristických aktivit, ale chtěla na území Sýrie ovládaném kurdskými jednotkami vybudovat polní nemocnici.

Zaorálek o případu jednal i s tureckým premiérem Binalim Yildirimem a i tento rozhovor mu dává optimismus. „Turecká strana říká, že je otevřená tomu, abychom my z naší strany dodali informace a argumenty, které mohou pomoci najít pozitivní vyústění,“ řekl. Za takové východisko by považoval vyhoštění dvojice do Česka.

Turecký ministr zahraničí uvedl, že vyšetřování spojitosti české dvojice s teroristickými organizacemi pokračuje. „Vyměňujeme si informace, zjišťujeme, o jak významné zapojení do struktur těchto organizací u těchto českých občanů šlo,“ řekl turecký ministr s tím, že by si přál, aby k incidentu nikdy nedošlo.

Zaorálek při jednání s Çavuşogluem také odsoudil červencový pokus o vojenský puč v Turecku. Podle českého ministra je ale důležité, aby i v těžké situaci fungoval právní stát a aby soudy rozhodovaly na základě důkazů. „Tuhle věc musíme být schopni vyřešit tak, aby nevznikl pocit, že čeští občané se tady dostali do problémů a byli souzeni těžce za nějaké zločiny, které se jim nedají prokázat, jen proto, že je tady nějaká atmosféra,“ řekl Zaorálek.

Podle jeho slov turecké úřady musí brát v úvahu, že Česko nepomáhá teroristům. „Tuhle důvěru Turků máme, proto si myslím, že oni se mohou spolehnout na to, že my takovou věc jsme schopni vyřešit sami,“ uvedl Zaorálek.

Podle něj česko-tureckým vztahům prospělo i nedávné uzavření kanceláře YPG v Praze. „Že se v Česku podobné instituci nedaří, tady vychází velmi dobře,“ řekl.

Zaorálek před závěrem návštěvy, kterou hodnotí pozitivně, jednal také s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Hlavním tématem byl terorismus; prezident řekl, že není možné, aby někdo byl považován za teroristu v jedné zemi a v jiné nikoli. Erdogan varoval, že Evropa se tím možná začně zabývat, až když už bude pozdě.

Oba politici také hovořili o vzájemném obchodu: Turecko podle Zaorálka chce zvětšit jeho objem. Erdogan označil za „důležitý symbol“ skutečnost, že lustry, které se nacházejí v tureckém parlamentu, jsou české výroby.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner