Ještě do konce tohoto měsíce se v Bratislavě sejdou ministři zahraničních věcí zemí Evropské unie, aby sladili své postoje k brexitu, tedy k britskému odchodu z EU. Na tiskové konferenci po skončení varšavského summitu NATO to řekl český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Na summitu podle něj byl prostor pouze v kuloárech, aby se unijní ministři brexitu věnovali. Proto panuje shoda na svolání společné schůzky do Bratislavy. Konat se bude pod slovenským předsednictvím Evropské unie, které v červenci začalo.

Prezident Miloš Zeman poznamenal, že zatímco brexit výrazně ovlivní Evropskou unii, NATO se příliš týkat nebude. „Nechci říci, že nebude žádné (ovlivnění), ale nebude příliš výrazné,“ řekl českým novinářům.

Zaorálek již po dnešní schůzce zemí visegrádské čtyřky (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) uvedl, že Česká republika při jednáních s Británií neustoupí od zachování čtyř základních svobod EU (svoboda pohybu osob, zboží, služeb a kapitálu). „Nelze chtít volný pohyb kapitálu a zároveň odmítat volný pohyb pracovní síly,“ uvedl na twitteru. ČTK také sdělil, že se s kolegy z V4 shodl, že dokud Británie nepožádá o spuštění jednání o odchodu, není o čem s Brity jednat.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner