Osvobození ukrajinské letkyně a poslankyně Nadije Savčenkové z ruského vězení a její návrat do vlasti uvítali západní státníci a diplomaté, angažující se v snahách o vyřešení této záležitosti. Šéfka horní komory ruského parlamentu, tedy formálně druhá nejvyšší státní představitelka Ruska, se naopak o Savčenkové v roli ukrajinské národní hrdinky vyjádřila značně skepticky.

Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier uvedl, že je šťastný a že se mu ulevilo, když výměna Savčenkové za dva ruské vojáky, zajaté na východě Ukrajiny, uspěla. „Je to dobrá zpráva, na níž jsme dlouho pracovali a na kterou jsme museli dlouho čekat,“ prohlásil Steinmeier, který současně předsedá Organizaci pro spolupráci a bezpečnost v Evropě (OBSE).

Berlín na počátku března vyzval Moskvu k okamžitému osvobození ukrajinské letkyně z humanitárních důvodů. Savčenková tou dobou držela hladovku a odmítala i tekutiny, aby si vymohla návrat do vlasti.

Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová označila osvobození Savčenkové za „dlouho očekávanou dobrou zprávu“, kterou Evropská unie slaví spolu s Ukrajinou.

I Mogheriniová v březnu vyzývala Rusko k okamžitému propuštění Ukrajinky bez dalších podmínek, protože „nejde už jen o záležitost soudní či politickou, ale i soucitu a lidskosti“, vzhledem k dramatickému zhoršení zdravotního stavu vězeňkyně.

„Vše je to speciální akce, aby udělali ze Savčenkové národní hrdinku… Je mi velice líto země, která dělá národní hrdiny z představitelů radikálních nacionalistických organizací, z lidí, kteří mají ruce od krve, z pomahačů fašistů,“ prohlásila předsedkyně Rady federace, horní komory ruského parlamentu, Valentina Matvijenková. „Pokud jde o Savčenkovou, není důvod z ní dělat národní hrdinku, protože ruský soud ji usvědčil, že právě ona nese vinu za smrt ruských novinářů,“ zdůraznila. Nicméně dodala, že dějiny nakonec buď Savčenkovou očistí, anebo odsoudí. Zatím doufá, že ne všichni Ukrajinci považují letkyni za mučednici.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner