Velkou pozornost západních médií vyvolala fotografie české skautky, která se během prvomájového protestu v Brně nebojácně postavila příznivcům krajní pravice. Snímek, který pořídil jeden z účastníků protidemonstrace Vladimír Čičmanec, zveřejnily například britský list The Guardian či americká zpravodajská stanice CNN. Fotografii na svém facebooku zveřejnila i Světová organizace skautského hnutí (WOSM).

„Je pro mě důležité a smysluplné vystupovat aktivně proti věcem, se kterými nesouhlasím. Nenávist jako taková a její šíření je jednou z těchto věcí, které jsou navíc ve dnešní společnosti stále více tolerovány. Cítila jsem se prostě povinna se vůči otevřeným propagátorům fašistické ideologie vymezit,“ uvedla skautka Lucie Myslíková v tiskové zprávě iniciativy Brno blokuje, která protidemonstraci zaštítila.

Někteří lidé prý dívce vyčítají účast ve skautském kroji. Skaut má podle nich být nestranický. „Skautské hodnoty se na základě naší historické zkušenosti vylučují s podporou fašismu, nacismu a komunismu. Vystoupit proto na protifašistické demonstraci ve skautském kroji mi přišlo přirozené,“ reagovala Myslíková.

„Je jí 16 let, statečně se jim postavila a pronesla několik myšlenkově hlubokých argumentů,“ řekl CNN Čičmanec. „Chtěli jsme ukázat neonacistům, že tady nejsou vítaní. Letošním cílem protidemonstrací bylo udělat si z nacistů legraci a blázny,“ dodal.

Snímek pořídil poté, co jej kamarád upozornil na výměnu názorů mezi jedním z protestujících z řad Dělnické mládeže a Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) a mladou skautkou. Hovořili prý o národech, národních státech, přistěhovalectví, uprchlících. „Snažila se mu vysvětlit, že nacionalismus nedává smysl, neboť jsme všichni lidé,“ poznamenal Čičmanec.

Dělnická mládež, která nacionalistický pochod svolala, označila protestující za užitečné idioty, díky kterým prý akce přitáhla masivní mediální pozornost. „A užiteční idioti se ještě plácají po ramenech, jak to těm ‚náckům‘ natřeli – prosím, takhle nám to můžete natřít častěji, vůbec se nebudeme zlobit,“ stojí ve vyjádření, které ČTK poskytl předseda Dělnické mládeže Hynek Rint. V Brně prý budou nyní demonstrovat „velmi, ale velmi často“.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner